“Движение Первых”: Як українських дітей на окупованих територіях вчать бути росіянами
Радянський Союз не зміг втілити мету, яку декларував як досягнену: створити монолітну спільноту під назвою “радянські люди”. Завадило багато чинників, зокрема надто великі відмінності між радянськими республіками, особливості національних культур та відмінності у традиціях. Певні успіхи у русифікації були, та все закінчилося крахом Радянського Союзу.
Сьогодні Росія знову намагається звести нанівець національні особливості і створити єдиний “російський народ”. Серед інструментів – скорочення закладів освіти з національними мовами викладання, створення соціальних ліфтів для бажаючих працювати на ідею “єдиної великої Росії”, встановлення горизонтальних зв’язків між суб’єктами федерації та стирання регіональних відмінностей.
Пирогом і батогом російська держава залучає до цих процесів передусім дітей, у тому числі з окупованих територій України.
Активісти їдуть на море
Поїхати на три тижні в табір до моря, хай і у березні, хотів би кожен школяр. Тим більше, замість школи. Особливо – коли за путівку не треба платити. Школярі з “нового суб’єкта РФ”, луганської “республіки”, взяли участь у конкурсі та з нетерпінням чекали на підсумки. Вони з надією зазирали на сторінку “Смены Движения Первых” у соцмережі “Вконтакте” ще з січня.
І от очікувана мить. 1-го лютого на сторінці з’явився допис із переліком переможців конкурсу. З окупованої частини Луганської області обрали сімох кандидатів, також на зміну відібрали сімох школярів від Республіки Дагестан та по вісім від Самарської області та Ставропілля. Загалом 30 дітей.
У лютому-березні діють три з десяти таборів Всеросійського дитячого центру “Орлёнок”. Тематичну програму “Отличники Первых” приймав цього разу табір “Стремительный”.
“…школярі генерують ідеї, висуваючи ініціативи в одному з найважливіших напрямків діяльності “Движения первых”: в основі розробки – події зі збереження історичної спадщини Росії, розвитку патріотизму, любові й поваги до Батьківщини”, – описував завдання цієї програми сайт дитячого центру “Орлёнок”.
Привітання з 8-м березня готували в камуфляжі. Фото: VK/Смены Движения Первых
Багато чого встигають за три тижні такої зміни. Тут і екскурсії, і майстер-класи, і ігри, спрямовані на розвиток гнучкості мислення та комунікаційних навичок. Діти встигають і походити у камуфляжі, і вдосконалити свої медійні таланти під керівництвом команди телеканалу “Кубань 24”. Це краснодарський підрозділ російського державного телеканалу “Россия 24”.
Насамкінець, підлітки склали так звані “карти первинного відділення Движения свого регіону”. Це завдання ставилося з прицілом на побудову ними мережі організації. Звичайно, ця поїздка до табору була зовсім не відпочинком. Це був саме вишкіл активу. І ясно, що, одержавши нові знання і навички, підлітки докладатимуть зусиль до побудови мережі, де вони вже будуть не на нижчому щаблі, а в керівництві.
Зміни “Первых” продовжуються, відпочивальників у дитячому центрі стає все більше, а разом з тим збільшується охоплення пропагандою. Скажімо, у червні була зміна за участі підлітків з окупованої частини Донецької області, Кабардино-Балкарії, Марій Ел, Чувашії та Липецької області.
У порядку відпрацювання агітаційних навичок вони знайомили з “Движением Первых” інших дітей в таборі. Крім явно пропагандистських програм на зразок “Содружества Орлят” або “Школы креативной дипломатии”, у дитячому центрі у той час були й нібито аполітичні заїзди: “Форум школьных театров”, “Океанавтика”, “Танцующий Орлёнок” тощо. Саме на них передусім відточували свою майстерність “Отличники Первых”.
“Отличники Первых” відточували навички на учасниках інших програм, які були у дитячому центрі “Орлёнок” одночасно з ними. Скриншот
Як туди потрапляють. “Ми частина великої країни”
Аби потрапити на зміну, треба було заповнити анкету (бажано мати нагороди чи рекомендації від “Движения Первых” центрального чи місцевого рівня), а також розв’язати три кейси. Кожен з кейсів являв собою ситуацію з життя, в якій треба креативно підійти до розвитку своєї шкільної організації “Движения Первых”. У “Движении первых” навчанням підсилюють уже мотивованих і схильних до роботи з дитячими колективами.
На цих змінах побувають протягом 2024 року діти з усіх “нових регіонів РФ”: окупованих територій Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей. Та кожен цей регіон відвідає “Орлёнок” не з іншими “новими”, а зі “старими” регіонами Росії.
Це – налагодження горизонтальних зв’язків та вписування дітей із окупованих територій до загальноросійського контексту, інтеграція до “великої країни”. Ми вже побачили, як донецьку “республіку” вписали поміж Кабардино-Балкарією, Марій Ел, Чувашією та Липецькою областю.
У положенні про конкурс на участь у “навчанні з тематичної додаткової загальнорозвиваючої програми ‘Отличники Первых’” (так це називається офіційно) для кожної зміни визначені члени комісій. Комісії для кожного регіону так само змішані.
Наприклад, відбір по луганській “республіці” очолював голова луганського регіонального відділення “Движения Первых” Руял Асіф огли Алієв, з ним у комісії були представниці Ставропілля та Дагестану. А дві представниці “міського округу Луганськ” працювали з заявками від Самарської області та Республіки Дагестан. Керівництво регіональних рухів перемішують, як і підлітків, – заради тих самих горизонтальних зв’язків майбутньої еліти “єдиного народу Росії”.
Це приклад лише однієї навчальної програми. Але поруч з цією зміною у дитячому центрі “Орлёнок” відбуваються й інші – “Медиаотряд” (дітей вчать бути пропагандистами “русского мира”), “Хранители исторической памяти” (підтримання офіційної версії російської історії), “Дрон-академия” (навчання дітей бути операторами безпілотників), “Большое Пушкинское путешествие”, “Любовь к Отчизне”, тощо. З 31 травня до 20 червня у таборі проводилася зміна “Літні юнармійські ігри”.
“Орлёнок” у Краснодарському краї став одним з центрів поширення пропаганди серед дітей, і не лише через “Движение Первых”. І не лише через школярів. Наприклад, наприкінці 2023 року туди на навчання відправляли “радників директорів з виховання та взаємодії з дитячими громадськими об’єднаннями професійних освітніх організацій” – коледжів. У розпорядженні РГ є лист “міністерства освіти і науки” луганської “республіки” зі списком делегації з 60 шкільних посадовців.
Подібна робота йде по всіх великих таборах Росії. Крім “Орлёнка”, задіяні й інші. Від дитячого центру “Артек” у окупованому Криму та дитячого центру “Смена” у Краснодарському краї до дитячого центру “Океан” на Далекому Сході. Цією роботою охоплені тисячі дорослих-педагогів та десятки тисяч дітей і підлітків.
Дійові особи в Луганську
Луганську організацію “Движения первых” очолює Руял Алієв. Попри азербайджанське ім’я та вписаний як рідне місто у соцмережі “Вконтакте” Краснодар, школу хлопець закінчив у 2014 році у Валуйському під Станицею Луганською. Вступив до “вишу” в окупації – клону Луганської державної академії культури та мистецтв ім. Матусовського – на спеціальність “Режисура”.
Руял Алієв з “георгіївською стрічкою”, яка тоді стала символом “русской весны”, під час святкування Дня перемоги у 2014 році. Скриншот
Під час навчання проявляв активність, балотувався у “студентські президенти”, його фото в Instagram лайкала Олена Заславська – поетеса і пропагандистка “русского мира”, яка є редакторкою газети “вишу” “Камертон”.
Руял Алієв (ліворуч) разом із ректором “академії культури та мистецтв” в окупації, депутатом “народної ради” луганської “республіки” Валерієм Філіпповим. Фото: VK/ruyal_special_one
Після закінчення “вишу” працював ведучим урочистостей (весілля, корпоративи, випускні тощо), водночас був арт-директором караоке-ресторану “Панорама” (луганці пам’ятають його як “Алкубу” через дорогу від “Проліска” на Совєтській). Потім він до того ж включився до роботи “першого молодіжного телеканалу республіки” ТИМ (від російського “Телевізійна ініціатива молоді”).
Формат каналу заявлений як “а-ля ТНТ” – розважальний контент, “а головне – без політики і воєнщини” (за словами очільника так званої “громадської організації Медиагруппа ‘Телевизионная инициатива молодежи’” Євгена Мурильова). Руял Алієв отримав там власне ток-шоу “Руяліті Шоу”. Випуски викладалися на відеохостингу YouTube, та канал наразі видалений. Утім, анонси збереглися на сторінці Руяла в Instagram.
Це були сходинки до справжнього кар’єрного зльоту – посади очільника регіонального відділення “Движения первых”, створеного в лютому 2023. Цікаво, що невдовзі після закінчення “університету” Алієв одружився, став татом і активно позиціонував себе як свідомого батька, який дотримується “традиційних цінностей”. Тож не дивно, що у квітні 2024 він став ще й співзасновником регіонального відділення Всеросійського громадського руху “Отцы России”. Та зосереджена його діяльність саме на роботі у “Движении первых”.
Звідки взялося “Движение первых”?
Широкий загал в Україні мало знає про “Движение первых”. Переважно його уявляють як марну спробу Кремля гальванизувати труп радянської піонерії. Такі спроби вже робилися (наприклад, створене у 2015-му Российское движение школьников), але ні до чого реально працюючого так і не дійшли. Юнармія, створена у 2016 році, так само тривалий час не була масовою і достатньо ефективною в роботі з дітьми й молоддю.
Та “Движение первых” – інша річ. Почати з того, що особистим розпорядженням російського диктатора Путіна на цю організацію виділяється щороку понад 21,3 мільярди рублів. Це співвідносно із річним бюджетом невеликого регіону Росії.
Організацію створили у 2022 “за ініціативою знизу”. Звичайно, зрежисованою. Пропозиція прозвучала на зустрічі Путіна зі школярами-учасниками загальноросійського проєкту “Большая перемена” (відео в Україні заблоковане, але доступне через VPN). Надати пропозицію довірили ретельно підібраній дівчинці Діані Красовській. Вона на той момент училася у 7 класі в окупованому Севастополі, а народилася і провела перші роки життя – в українському Луганську.
Діана Красовська, школярка з Севастополя родом з Луганська пропонує Путіну створити “нову піонерію”. Фото: “Россия – страна возможностей”
За місяць група депутатів Держдуми Росії подала законопроєкт про Російський рух дітей і молоді (РДДМ – Российское движение детей и молодежи) “Большая перемена”. Подання відбулося у день 100-річчя Всесоюзної піонерської організації імені Леніна, 19 травня. У прийнятому законі назва зникла, її визначили лише у грудні, коли відбувся перший з’їзд організації, і назвали її “Движение первых”.
Та до цього Путін підписав прийнятий Держдумою закон та “погодився” очолити наглядову раду організації. В установчих зборах зі створення руху в таборі “Артек” в окупованому Криму взяли участь майже 40 різних молодіжних і дитячих організацій. Серед них найбільші – згадані РДШ (“Российское движение школьников”) та “Юнармія”.
Насправді “Движение первых” не є громадською організацією. “Жанр” цього утворення визначений дивним формулюванням – “Общероссийское общественно-государственное движение детей и молодежи” (“Загальноросійський громадсько-державний рух дітей і молоді”).
Охоплення – масове. Як будується всеросійська мережа ідеологічної обробки
На практиці визначення “громадсько-державний рух” означає, що у кожному суб’єкті федерації, включно із “новими територіями” – окупованими районами Луганської, Донецької, Херсонської, Запорізької областей та АР Крим, – за розбудову “Движения Первых” відповідають місцеві адміністрації.
А саме – регіональні міністерства освіти. Вони залучені до створення первинних осередків організації. Пам’ятаєте навчання “радників директорів із виховання” з луганської “республіки” у дитячому центрі “Орлёнок”? Оце ті самі люди, які впроваджують роботу на місцях. Наприклад, на відкриття першого осередку “Движения Первых” у Ровеньках прибув не лише голова регіональної організації Руял Алієв, а й “міністр освіти” луганської “республіки” Іван Кусов.
Також “громадсько-державний” характер цього всеросійського об’єднання означає централізоване фінансування, про яке ми вже казали, і управління. У вересні 2022, після підписання закону про створення руху, Путін розпорядився не лише фінансувати організацію. Він доручив своїй адміністрації створити державну посаду голови правління цього руху, передбачивши “забезпечення соціально-побутового обслуговування, медичного та іншого обслуговування” цієї особи.
А напередодні першого з’їзду цього “російського руху дітей і молоді” у грудні 2022 особисто Путін підписав указ про призначення цим головою правління Грігорія Гурова, у минулому функціонера Росмолодежи (російське державне агентство у справах молоді), а на той момент – заступника міністра освіти Росії.
На початок 2024 року, за словами голови правління “Движения первых” Грігорія Гурова, до складу організації входило 4,7 мільйони людей, у тому числі 630 тисяч наставників. Раніше в інтерв’ю він казав, що розглядатимуть варіанти повної зайнятості для таких наставників або, можливо, півставки у навчальних закладах. Діяли понад 42 тисячі первинних відділень – і не лише у школах, а і в коледжах, університетах, молодіжних центрах, тощо.
Голова правління РДДМ “Движение Первых” Грігорій Гуров (у центрі) приділяє окрему увагу роботі з “новими регіонами”. На фото він із делегацією від окупованої частини Донецької області на “всесвітньому фестивалі молоді” в Сочі у березні 2024 року. Скриншот
“Движение первых” підписало угоду з Московським державним університетом міжнародних відносин під час “всесвітнього фестивалю молоді” в Сочі цього року. Його сприяння очікують у налагодженні міжнародних зв’язків. Утім, “Движение первых” уже зараз їх налагоджує і збирається експортувати свої підходи до залучення молоді до потрібних владі ініціатив. Ідеться про контакти з країнами БРІКС та Іраном, а загалом зв’язки напрацьовують з майже 30 країнами. Йдеться про держави Глобального Півдня, де Росія намагається нарощувати вплив.
Нова піонерія будується під проводом адміністрації президента Росії
Творці “Движения первых” заперечують спорідненість із радянською піонерією, та де-факто ця організація мусить виконувати ту саму роль: виховувати дітей у потрібному Кремлю дусі, підносити їм як реальні цінності та життєві орієнтири патріотизм та готовність згодом воювати за інтереси Росії. І організаційно “Движение первых” так само схоже на піонерію – відділення у всіх навчальних закладах, піонервожаті (тепер це “наставники”) на зарплаті тощо.
Ця організація входить до сфери впливу заступника глави адміністрації президента РФ, “технократа” Сєргєя Кірієнко. Він курує чи не десяток загальноросійських ідеологічних мереж лише у публічній площині – від Російського військово-історичного товариства (рос. – Российское военно-историческое общество, РВИО) та товариства “Знание” до РДДМ “Движение Первых”.
Одночасно Кірієнко опікується зав’язками з формально недержавними організаціями, які фінансуються з держбюджету РФ і формують регіональний порядок денний. Ідеться, наприклад, про “автономну неурядову організацію” “Диалог регионы” та її Центри управління регіонами і про організацію “Россия – страна возможностей”. Саме остання втілювала проєкт “Большая перемена”, на збіговиську якого Путіну запропонували створити “нову піонерію”.
Також Кірієнко – частий гість у “нових регіонах”, зокрема, у Луганську, де приділяє велику увагу пропагандистським акціям, від спілкування з молоддю до монументальної пропаганди. Наприклад, саме за його ініціативою провели реконструкцію меморіального комплексу “Гостра могила”. Комплекс, який будували в пам’ять про червоногвардійців громадянської війни та Другої світової, тепер присвячений “чотирьом поколінням героїв”: громадянської, “Великої вітчизняної”, “ополченцам русской весны” 2014-го та “героям спеціальної воєнної операції”.
Контроль над свідомістю починається з дитинства
“Движение Первых” – це потужний інструмент, який закладає у свідомість школярів як основну цінність любов до Росії. Але водночас цей рух є тільки доповненням до вже існуючого арсеналу освітньої пропаганди. Дітям на окупованих територіях Росію подають як їхню “батьківщину”.
“Мій онук цього року закінчив перший клас. Я з чоловіком до того і говорила з ним про Україну, і читала українські казки. А тут він побачив у мене жовто-блакитні прикраси і каже: “Бабушка, Украина же враг! Она же на нас напала!” Я розгубилася. Рік у школі змінив усе”, – розповідає жителька Луганська Оксана (ім’я змінене).
На “старих” окупованих територіях (що під контролем окупантів з 2014 року) у молодших класах сьогодні вчаться ті, хто народилися вже після початку російської окупації, тож української ідентичності у більшості ніколи не було. Старшокласники і студенти більшу частину свого життя провели під пресом пропаганди, і так само не сприймають себе українцями.
На “нових” окупованих територіях, захоплених після лютого 2022 року, школярі встигли усвідомити себе громадянами України, тому з ними російській пропаганді важче. Але повсюди, де впроваджуються “російські освітні стандарти”, поруч іде пропаганда. Діти, яких змогли забрати з окупованих територій та Росії, розповідають, як їх “перевиховували”.
“У нас є такі діти, які справді говорять про те, що їх примушували (сприймати Росію як нову батьківщину. – “РГ”), – розповідає Дар’я Касьянова, очільниця громадської спілки “Українська мережа за права дитини”. – Це були випадки, коли вони були у таборах, коли їх вивозили до Криму, наприклад, чи на територію Росії. Там з ними відпрацьовували це. Це діти, які лишалися на окупованих територіях. А в школах що діялося. До шкіл приходили різні представники, які їм розповідали про “велику Росію”. Про те, що вони мають пишатися тим, що можуть приєднатися і допомагати”.
Недарма серед перших вісьмох російських посадовців у “міністерствах” луганської “республіки” половина була дотична саме до роботи з молоддю. Це були “міністр освіти” Іван Кусов, два його заступники Євгєній Мірошніченко та Пьотр Ішков, а також “заступник міністра культури, спорту та молоді” Васілій Носков.
Російські заходи передбачають, наприклад, щоденне урочисте підняття триколору перед школами під звуки гімнів Росії та луганської “республіки”. У Росії і на окупованих територіях впровадили “позакласні” заняття “Разговоры о важном”. З них починається кожен навчальний тиждень, теми для всіх класів на кожному тижні – ті самі, хіба що з урахуванням вікових особливостей. Теми – державні символи Росії, “вірність вітчизні”, “дружба народів Росії”, “традиційні цінності”. Батькам дітей, які ігнорують ці заняття, погрожують відповідальністю. Важливе місце в російській освіті посідає викладання історії, причому не лише історії Росії, а й місцевої, де відтепер немає місце нічому українському.
Росія впроваджує нову освітню платформу “Сферум”, яка передбачає обов’язкову реєстрацію у соцмережі “Вконтакте”, повністю контрольованій російським урядом і спецслужбами. У цій платформі мусять зареєструватися всі учні, їхні батьки та вчителі. Паралельна реєстрація у “Вконтакте” і “Сферумі” виключає анонімність у мережі і ставить під додатковий контроль користувачів. Тож будь-який вияв нелояльності до РФ буде блискавично прив’язаний до “винної” особи. Також “міністерства освіти” на окупованих територіях вимагають усе онлайн-спілкування педагогів з батьками і дітьми переводити до “Сферуму”.
Варто сказати і про вимоги “міністерства освіти ЛНР” до педагогів контролювати вміст смартфонів школярів, а саме – стежити, на які Telegram-канали вони підписані, які спільноти читають у соцмережах тощо. (Лист “міністерства” є у розпорядженні РГ.)
Це елементи старої системи “пиріг і батіг”. З одного боку – ідеологічний тиск і примус до лояльності окупантам. З іншого – привабливі можливості соціальних ліфтів, якщо дотримуєшся “правильних цінностей”, береш участь у дитячих і молодіжних рухах, від всеросійських “Движения Первых” та “Юнармії” до місцевих.
Саме так Росія перетворює юних жителів окупованих територій України на росіян. І це – ще один злочин Росії проти “братського народу” України.