Колаж: "Фарватер.Схід"

Фарватер.Схід” установили особи росіян, які у березні 2014 році вивішували триколор у Луганську. Журналісти використали інструменти штучного інтелекту, недоступні десять років тому. Пошук за скриншотами з відео допоміг знайти навіть паспортні дані цих учасників “російської весни”. Як їх знайшли та чому це важливо десять років потому – читайте далі.

Маскування російської агресії під волевиявлення українського народу залишається одним із важливих елементів стратегії Росії з легітимізації її дій. Саме для цього проводяться псевдовибори і псевдореферендуми із заздалегідь визначеним результатом, а російські війська у світлі пропаганди перетворюються на туристів, відпускників або взагалі місцевих “шахтарів і трактористів”.

Одним з перших постановочних спектаклів на Луганщині, що призвів до значної ескалації ситуації, було встановлення на будівлях російських прапорів у березні 2014 року. Втім, акторами в цій постанові були мешканці сусідніх регіонів Росії.

На що треба звернути увагу, аби знайти “руссо турісто”

4 березня 2014 року провідні українські медіа повідомили з посиланням на відео з соцмереж про вивішування озброєними молодиками російського прапору в Луганську. Повний варіант відео у добрій якості журналісти “Фарватер.Схід” знайшли на каналі видання Інформатор у Youtube. Розберемо детально, що саме ми бачимо на відео.

Деталь 1. У встановленні прапору на луганській багатоповерхівці в центрі міста беруть участь п’ять осіб: оператор та чотири виконавці. Ось вони на скриншотах (для зручності подальшого опису надамо їм оперативні зашифрування):

№1 “Оператор”

№2 “Найк”

№3 “Мовчун”

№4 “Родимка”

№5 “Револьвер”

Деталь 2. З усієї групи дві особи гостро відрізняються характерним російським акцентом. Це “Оператор” та “Найк”. “Оператор” поводиться як старший: “Не свисти”, “замотуйте, пацани, працюємо!”

Деталь 3. У зверненні до “Найка”, “Оператор” називає його “Ваньок”. Натомість “Найк” у зверненні до аудиторії каже “Ми з Бєліком в Луганську, на Україні, приїхали на Майдан захищати український народ…”. Це вказує на те, що росіян дійсно двоє і ПІБ “Оператора” може містити однокореневу частку з “Бєлік”.

Деталь 4. “Револьвер” – відомий луганцям учасник проросійських мітингів Герман Прокопів (справжнє ім’я при народженні – Лі Ван Чоль). Навіть відео події називається на Ютуб-каналі “Інформатора” “Герман Прокопів с російськими провокаторами вішає російський прапор”. На момент подій – громадянин України, відомий як один із лідерів проросійського руху “Луганська гвардія”.

“Родимка” – його товариш із характерною родимкою над верхньою губою, теж луганець. Їхні спільні фото можна знайти задовго до подій, під час святкування дня повітряно-десантних військ. Його сторінка у “Вконтакте” зареєстрована на ім’я Стас Федюк, її зміст (зокрема, фото) свідчить, що цей чоловік – дійсно з Луганська.

Герман Прокопів та “Родимка”-Федюк задовго до подій 2014 року. Фото: Вконтакте/Герман Прокопив

Що в сухому залишку: серед групи провокаторів маємо двох підозрюваних на наявність російського громадянства. Це “Оператор” Бєлік та “Найк” Іван. Втім, у нашому розпорядженні є тільки фото “Найка”, тому саме з нього і спробуємо розпочати.

Розсошанське походження луганських прапороносців

Із задачею знайти “Найка” Івана усі задіяні журналістами “Фарватер.Схід” програми розпізнавання облич впоралися на відмінно. Наш розшукуваний – нині 29-річний уродженець міста Розсош Воронезької області РФ Іван Сироватскій (сторінки у соцмережах: “Одноклассники”, “Вконтакте”).

“Найк”-Сироватскій праворуч

“Найк”-Сироватскій ліворуч

Згідно з інформацією його дружини (сторінки в соцмережах: “Вконтакте”, Instagram) наразі він є батьком трьох дітей та виглядає ось так:

Іван Сироватскій зберігає вірність Nike, як ми бачимо по капцях

Завдяки даним із соцмереж, журналістам “Фарватер.Схід” удалося встановити його повні анкетні дані, аж до паспорта. Це Іван Романович Сироватскій, 01.11.1994 року народження, уродженець міста Розсош Воронезької області, наразі проживає у Воронежі.

Дані Івана Сироватского вдалося знайти доволі швидко

Надалі розслідування призупинилося. Втім, пошуковий агент надав ще одне посилання, на неактивний акаунт “Иван Местный”, який спочатку не привернув уваги журналістів. Допоки в око не впав одяг та телефон особи, що знаходиться поряд із Іваном Сироватскім.

Фото зі сторінки “Иван Местный” у “Вконтакте”

Скриншот із відео вивішування триколора

Характерна куртка та телефон з чохлом “Адідас” повністю співпадали з тим, що ми бачили на відео вивішування прапору на “Операторі”. І з великою вірогідністю ми отримали фото його обличчя. Тим більше, що за даними геолокації, хлопці знаходяться у центрі Луганська, і це саме березень 2014 року.

Фото опубліковано у березні 2014, одяг і оформлення чохла телефону збігаються, геотег – центр Луганська. Скриншот

На додачу у лівому верхньому куті ми бачимо обличчя, яке вже фіксували на сторінці “Вконтакте” у п’ятого фігуранта відео – “Револьвера”, Германа Прокопіва на фото з проросійських мітингів у Луганську.

Хлопець на попередньому фото брав участь у подіях “російської весни”. Скриншот

Законспірований “Оператор”

Маючи фото “Оператора”, журналісти “Фарватер.Схід” спробували знайти і його на просторах Інтернету. Пошук видав нам велику кількість фото зі сторінок друзів та однокласників. Перш за все, журналісти звернули увагу на фото, де вони з “Найком” разом відпочивають ще у 2012 році.

“Найк”-Сироватскій (ліворуч) і “Оператор” були приятелями уже принаймні у 2012 році. Скриншот

Це вказує на давнє знайомство та на те, що “Оператора” треба шукати також десь у Воронезькій області. Та ніде журналісти не змогли знайти позначки щодо реального імені людини на фото. Пролити світло на його особистість допомогло вивчення його кола контактів, зокрема тренера з самбо Алєксєя Алєксєєва.

На сторінці Алєксєєва в Instagram журналісти “Фарватер.Схід” знайшли багато спільних фото з “Оператором”. На одному з них вони змагаються у силових вправах. Алєксєєв повідомляє у коментрах про перемогу, і опонент – “Оператор” – йому відповідає, що наступного разу виграє він.

Приятель “Оператора” повідомляє про свою перемогу. Скриншот

“Оператор” відповідає, що наступного разу виграє він. Скриншот

І робить це з акаунту з ID “belik6161”. Тут ми пригадуємо, що “Найк” під час вивішування триколору в Луганську називав “Оператора” Бєліком.

Сам акаунт підписаний як “Сергей Калинин” та містить на аватарці фото “Оператора” в горах.

“Сергей Калинин” – той “Бєлік”, якого шукали. Скриншот

Ми повертаємося до сторінки Алєксєя Алєксєєва у “Вконтакте”. Там ми знаходимо лайки під спільними фото від акаунту “Сергей Калинин” з аналогічною аватаркою. Натомість її ID у цій соцмережі – https://vk.com/belikoff6131!

Профіль “Сергей Калинин” у “Вконтакте” закритий. Скриншот

Цей профіль також “лайкав” пости Германа Прокопіва та спільне з “Найком”-Сироватскім фото з Луганська. Таких збігів не буває, тим більше, що в якості рідного міста вказана Розсош.

До цього аккаунту “Вконтакте” прив’язана дуже схожа на його ID пошта, а саме [email protected]. У наявних в Інтернеті базах російського “Альфа-банку” вона вказана як контактний мейл громадянина Росії Бєлікова Сєргєя Сєргєєвіча, 30.07.1993 року народження, прописаного в Розсоші разом з Калініною Дар’єю Ігорівною, прізвище якої він взяв у якості псевдо.

ПІБ журналісти “Фарватер.Схід” знайшли у банківській базі за адресою електронної пошти

І всю решту даних, включно з паспортними даними та СНІЛС

“Луганське відрядження” з присмаком спецоперації

Здавалося б, що все з’ясовано. Ми досягли своєї мети і довели, що серед виконавців провокації з вивішування у Луганську російських прапорів були конкретні встановлені нами громадяни РФ. Та іще одну гіпотезу підкинув давно неактивний акаунт Сєргєя Бєлікова у “Вконтакте”, який журналісти “Фарватер.Схід” виявили під час пошуків.

У цьому акаунті, підписаному як “Сеня Местный” (нагадаємо, що його поплічник по луганській операції Сироватскій мав акаунт “Иван Местный”) ми знаходимо фото Бєлікова зі служби в російській армії. Датовані серпнем 2014 року.

У серпні 2014 року Сєргєй Бєліков служив у повітряно-десантних військах. Скриншот

За відпрацьованою вже методикою журналісти знайшли однополчан Сєргєя Бєлікова. Зокрема, на колективному фото їхнього підрозділу:

У зірочці – Сєргєй Бєліков, у овалі – хлопець з попереднього фото, у прямокутнику – власник фото Руслан Карєтніков

Зі сторінки Карєтнікова ми дізнаємося, що службу він проходив у 331-му гвардійському парашутно-десантному полку (розташований у Костромі) 98-ї гвардійської повітряно-десантної дивізії, де і зроблено це фото. Призваний на строкову службу він був у грудні 2013 року, звільнений у запас через рік.

Підрозділи саме цього полку в серпні 2014 року брали участь у боях під Іловайськом. Десять десантників потрапили у полон до українських військ. Один із ув’язнених показав, що його підрозділ отримав наказ змінити форму та зафарбувати розпізнавальні символи на формі та на своїх машинах.

Гіпотеза “Фарватер.Схід” полягала в тому, що цей полк, можливо, брав участь у подіях в Україні задовго до Іловайська. Що, можливо, “Оператор”-Бєліков і “Найк”-Сироватскій вивішували російський прапор в Луганську у березні 2014-го у статусі діючих військовослужбовців РФ. Її перевірка забрала багато часу. Гіпотеза не підтвердилася.

Так, Іван Сироватскій дійсно служив десантником. Та він був призваний у листопаді 2012 року і звільнений у запас за рік, а службу проходив у іншій частині – у 137-му парашутно-десантном полку у Рязані. Старший на рік від нього Сєргєй Бєліков був призваний імовірно пізніше березневих подій у Луганську – навесні 2014-го. Адже із фото на сторінці “Бєліка” в “Одноклассниках” видно, що осінь 2013-го та зиму 2013-2014 років він провів як цивільний, щотижня зависаючи у розсошанському кафе-клубі “Далі”.

Тому – ні, вони не були діючими військовослужбовцями на час “російської весни”. З іншого боку тепер ми можемо стверджувати, що конкретні, встановлені нами громадяни Росії брали участь у “російській весні”. Також буде обґрунтованим припустити, що поїздка до Луганська відбувалася з подачі одного з військово-патріотичних клубів. Адже Сєргєй Бєліков брав участь у цьому русі.

З часів навчання у технікумі Сєргєй Бєліков (крайній ліворуч) брав участь у військово-патріотичному русі. На шевронах напис “Воздушно-десантные войска. Россия”. Скриншот

На цьому можна було би й завершити, але можна й дещо додати. З великою вірогідністю Сєргєй Бєліков продовжив служити за контрактом у 331-му парашутно-десантному полку. На це вказує адреса реєстрації в одній із російських баз даних – м. Кострома, 3-й Сосновий проїзд, 13, який збігається із розташуванням полку (в/ч 71211). Також один із інструментів із розпізнавання облич знайшов “Бєліка” на фото з параду в Москві 9 травня 2019 року.

Штучний інтелект ідентифікував на цьому фото з параду на Червоній площі 9 травня 2019 року Сєргєя Бєлікова (п’ятий зліва)

Усе це разом із складнощами пошуку реального імені фігуранта у соцмережах, використанням ним різних псевдо тощо, може свідчити про причетність Бєлікова до розвідки. Особливо якщо врахувати спільне святкування Дня розвідки із тренером по самбо Алєксєєвим.

Бєліков у центрі, праворуч його приятель-тренер із самбо Алєксєєв. Скриншот

Цей приклад добре показує: чим далі, тим складніше підчистити цифровий слід, ідентифікація за обличчями дає вражаючі результати. І так само, як журналісти “Фарватер.Схід” вирахували навіть законспірованого Бєлікова, можуть бути віднайдені сотні російських військових, які скоювали воєнні злочини на території України. Хоч за десять років, але вони будуть ідентифіковані. А далі – справа правосуддя.