Борги перед будівельниками, обман контрактників: на окупованих територіях – загальний брак фінансів
Будівельна бригада з Азербайджану в Маріуполі поскаржилася на невиплату їм заробітної плати за більше ніж півроку. Фрагмент відео зі скаргами будівельників перед, імовірно, місцевими журналістами опублікував 0629.
“37 сімей в Азербайджані голодні, вони чекають на гроші 6-7 місяців. Це означає, що вже завтра може піднятися до міжнародного конфлікту. …Привезли нас сюди відновити місто і не знаємо, як вирішувати питання. …У нас директор Дмитро Львович, ще в Москві якийсь директор Коротков сидить. І до того зверталися, і до того зверталися. Вони: завтра, післязавтра, через тиждень. Це вже сім місяців, ми без грошей сидимо тут. …Половина поїхали”, – говорить один з чоловіків на відео.
Про залучення до будівельних робіт у зруйнованих і окупованих росіянами містах сходу і півдня України робітників з Кавказу і Центральної Азії відомо приблизно з кінця 2022 року. Через масову мобілізацію і міграцію на окупованих територіях серйозно бракує робочої сили.
В Росії робітників з цих регіонів традиційно залучають до найнепрестижніших робіт, часто з порушенням їхніх прав і навіть застосуванням насильства. Тим не менш, така трудова міграція популярна через бідність, безробіття і таке саме безправ’я у рідних країнах робітників.
Як видно зі свіжих публікацій на сайтах окупаційних адміністрацій, на окупованих територіях наразі намагаються впорядкувати трудову міграцію. Так, наприклад, наприкінці серпня 2024 року місцеві окупаційні адміністрації опублікували роз’яснення для роботодавців щодо залучення робітників-іноземців. Йшлося про необхідність подачі через спеціальний сервіс заявок на отримання квоти на працевлаштування мігрантів.
Кількома днями раніше сайти окупаційних адміністрацій на Луганщині поширили “інформацію для роботодавців, які планують залучати трудових мігрантів”. Вся інформація складалася з кількох речень: “У зв’язку із соціальною значущістю питання гармонізації міжнаціональних відносин під час залучення роботодавцями Луганської Народної Республіки трудових мігрантів рекомендується розглядати можливість залучення робітників з країн Центрально-Азіатського регіону за допомогою організаційного набору із застосуванням електронного сервісу ‘Робота в Росії’”.
З повідомлення важко зрозуміти акцент рекомендації: залучати працівників “з країн Центрально-Азіатського регіону” чи залучати їх лише впорядковано через сервіс “Робота в Росії”. Імовірно, йшлося про друге.
Невиплата зарплати робітникам-іноземцям в Маріуполі свідчить, втім, радше не про “міжнародний конфлікт” чи проблеми у “міжнаціональних відносинах”, а про загальний брак фінансів. Нещодавно російське видання в Маріуполі повідомило про скорочення годин роботи міських дитячих садків через відсутність фінансування на годування малюків.
РІА “Південь” також звернуло увагу на невиплату на окупованій частині Запорізької області заохочувальних премій за підписання контрактів з російськими збройними силами. Такі премії російська влада обіцяє всім добровольцям воювати проти України на боці Росії.