Окупаційні адміністрації опублікували порядок реєстрації майна у Росреєстрі. Але він дає збої
Російські окупаційні адміністрації в чотирьох областях України опублікували рекомендації щодо проходження процедури внесення майна у Росреєстр, повідомляє РІА “Південь”. Такої процедури вимагають від тих, хто хочуть зберегти право власності на майно на окупованих українських територіях.
У рекомендаціях окупаційних адміністрацій зазначено, що причини відмов у реєстрації прав на житло можуть бути різними, але здебільшого вони пов’язані з проблемами, що виникають під час перевірки документів та їхнього погодження в різних інстанціях.
Однією з найчастіших причин призупинення реєстрації є суперечності між заявленими правами та вже зареєстрованими. Це означає, що інформація, надана заявником, не збігається з тією, що вже міститься в державному реєстрі.
Наприклад, людина подає документи на ділянку землі або нерухомість, але в реєстрі зазначено, що цей об’єкт належить іншій особі. Такі протиріччя можуть виникати через помилки в старих реєстраційних даних, технічні збої або неправильні юридичні процедури.
Доти, доки цю невідповідність не буде усунуто, реєстрацію призупиняють, і власнику доведеться чекати або проводити додаткові перевірки, щоб врегулювати суперечності.
Інша поширена причина – це ненадання всіх необхідних документів для реєстрації або кадастрового обліку. Для того щоб зареєструвати нерухомість, необхідно зібрати певний пакет документів, який включає правовстановлювальні папери, свідоцтва про право власності, тощо.
Якщо хоча б один із цих документів не було надано, процес реєстрації призупиняється. Це створює власникам значні складнощі, особливо в умовах окупації, коли доступ до державних архівів та інстанцій обмежений або відсутній.
“Я подав документи на реєстрацію квартири ще в першій половині січня цього року. І тільки через п’ять місяців мені з МФЦ прийшла відповідь. У реєстрації відмовлено, бо квартира значиться у списку “безхазяйних”. Як з’ясувалося, її поставили у “безхазяйні” в лютому, тобто майже через місяць після того, як я подав документи на реєстрацію. Тепер мені потрібно доводити вже в Росреєстрі, що я живу у своїй квартирі”, – ділиться з журналістом РІА “Південь” житель Мелітополя.
Крім того, бувають випадки, коли документи, запитані в інших органів за міжвідомчими запитами, не надходять. Під час процесу реєстрації часто потрібне підтвердження або уточнення даних з інших державних органів, наприклад, з податкової інспекції або кадастрової служби.
В умовах окупації взаємодія між різними інстанціями стала повільною і хаотичною, що призводить до затримок. Якщо документи не надходять у встановлені терміни, процес реєстрації заморожується до їх отримання. Це ставить людей у залежність від неефективних і часто погано координованих процесів.
У деяких випадках заявники стикаються з тим, що замість необхідних документів орган, куди було надіслано міжвідомчий запит, надає інформацію про їхню відсутність.
Наприклад, кадастрова служба може повідомити, що запитуваної довідки немає в реєстрі. Процес реєстрації майна призупиняється, а власникам доводиться вирішувати, як діяти далі: шукати альтернативні документи або звертатися до суду для оскарження рішення.
До того ж, записатися на реєстрацію через багатофункціональні центри (МФЦ) стало практично неможливо. Мешканці скаржаться, що дзвінки в МФЦ залишаються без відповіді.
“Мені дали телефон МФЦ. Я тиждень набирала номер – ніхто просто не бере слухавку. Запитала сусідів, як вони додзвонюються, вони відповіли, що у них ситуація така сама була, тому вони займали живу чергу, щоб записатись у чергу на передачу документів”, – розповідає мешканка Мелітополя.
Ті ж, кому вдається подати документи, через місяць можуть отримати відмову в реєстрації, бо житло вже визнано безхазяйним, і людям рекомендують вирішувати питання через суд. Цей процес може затягнутися на місяці.