Пошкоджена за нез'ясованих обставин баптистська церква у Бердянську. Фото з сайту Всеукраїнського союзу церков євангельських християн-баптистів

Будівлі протестантських церков на окупованих територіях України “передали на добру справу”, а сім’ї прихожан “взяли на олівець” і “працюють з ними”.

Про це заявив 5 листопада перший заступник голови комітету Державної Думи Росії з розвитку громадянського суспільства, питань громадських і релігійних об’єднань Артем Бичаєв на молодіжному форумі “Південь молодий” в окупованому Бердянську в Запорізькій області, повідомило російське державне інформаційне агентство ТАСС.

“Майже всі сектантські і навколорелігійні організації були закриті в перші дні спеціальної військової операції, тому що більшість з них втекли, когось, хто не втекли, ми затримали, притягнули до відповідальності, ведемо з ними роботу. Їхні заклади, які знаходяться в Запорізькій області, як матеріальна база пішли на добру справу. В багатьох з них розташовуються зараз будинки жінок, які потрапили у складну ситуацію, і багато інших соціально спрямованих закладів”, – сказав Бичаєв.

За його словами, тепер окупаційна влада “працює” з колишніми прихожанами закритих церков, в тому числі з дітьми. “Вони, по факту, зомбовані, – сказав Бичаєв. – У нас ці люди у більшості випадків поставлені на олівець. Ми багатьма сім’ями опікуємося. …Не тільки депутати, не тільки “Єдина Росія”. Цю роботу проводять органи опіки, тобто, соціальні працівники. Діти з таких сімей залучаються і приєднуються до молодіжних форумів, активно відділами молоді районних адміністрацій зі спорту вони залучаються до всеросійських змагань, щоб вивести їх на велику Росію, показати їм зовсім інше життя”, – додав Бичаєв.

ТАСС від себе додало, що євангельські церкви у Запорізькій області були частиною “розвідувальної мережі” “Заходу” і вели “екстремістську діяльність”, “а деякі пастори мали американське громадянство”. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року “керівництво певних організацій навіть вимагало від своїх прихожан коректувати вогонь Збройних сил України по інфраструктурних об’єктах, наприклад, по аеродрому у Мелітополі”.

Окупаційна влада переслідує священнослужителів усіх християнських конфесій України, крім пов’язаної з Російською православною церквою Української православної церкви. Але, як видно, найбільш жорстоких переслідувань зазнають євангельські християни.

У самому Бердянську дві баптистські церкви росіяни закрили у січні 2023 року. В одній з церков влаштували обшук, забрали документи і ключі, а пастора викликали в комендатуру.

Будівля однієї з баптистських церков у Бердянську. Фото з сайту Всеукраїнського союзу церков євангельських християн-баптистів

“Бердянській церкві Євангельських християн-баптистів у вересні 2022 року виповнилося 115 років. На її долю випало чимало випробувань радянських часів. І сьогодні ці випробування з приходом “руського міра” знову повертаються”, – говорилося у повідомленні Всеукраїнського союзу церков євангельських християн-баптистів.

У травні 2023 року Союз повідомив, що один з домів молитви у Бердянську зазнав ушкоджень за нез’ясованих обставин.

Ще раніше, у грудні 2022 року, в Бердянську озброєні люди викрали з дому керівника Християнського центру “Вефіль”, пастора Сергія Карпенка, а перед тим – двох священиків Української греко-католицької церкви, Івана Левицького і Богдана Гелету.

Левицького і Галету змогли повернути в Україну, обмінявши на російських полонених, у червні 2024 року. Про Карпенка досі нічого не відомо.

Іван Левицький і Богдан Галета в російському полоні. Фото з сайту Української греко-католицької церкви

Також у листопаді 2022 року на окупованій частині сусідньої Херсонської області росіяни викрали і вбили диякона Церкви християн віри євангельської, 52-річного Анатолія Прокопчука і його 19-річного сина Олександра.

Анатолій і Олександр Прокопчуки. Фото з сайту Центру журналістських розслідувань

Наприкінці березня 2022 у тоді окупованому Херсоні викрали і три дні катували настоятеля храма Православної церкви України Сергія Чудиновича. Центру прав людини Zmina Чудинович розповів, що його примушували підписати згоду на співпрацю.

Сергій Чудинович. Фото з сайту Центру прав людини Zmina

За словами Чудиновича, його відпустили після того, як він підписав згоду, але щойно у нього з’явилася можливість, він повідомив про це українські спецслужби. На початку квітня 2022 року йому вдалося виїхати з Херсона на територію під контролем України.