“Репортери без кордонів” знайшли в російському полоні українського блогера, якого катували і примушували до рабської праці
Євгена Ільченка захопили в Мелітополі в липні 2022 року та звинуватили в “тероризмі”. Чоловік був юристом, але в травні 2022 року він створив Telegram-канал @Mitopol, де публікував матеріали про російську окупацію Мелітополя. За даними “Репортерів без кордонів” (RSF), четверо російських солдатів прийшли за Ільченком до його будинку через дві години після його останнього посту, який містив зображення довгих черг за отриманням адміністративних документів.
Ільченка не було вдома, коли прийшли солдати. За повідомленнями, вони вкрали його документи та коштовності, а після його повернення заарештували чоловіка. З першого місця позбавлення волі Ільченку вдавалося надсилати родичу повідомлення про те, що з ним відбувалося. Він описував, що в’язнів регулярно катували електричним струмом і влаштовували імітацію страти. “Я не зламався, але не всі такі сильні”, – цитує RSF одне з повідомлень чоловіка.
З вересня 2022 року протягом декількох місяців Євгена Ільченка змушували копати окопи і чистити зброю.
“Захоплений, підданий тортурам, а потім поневолений… Це перший випадок за майже сорок років захисту журналістики, коли RSF задокументувала журналіста, блогера чи викривача, який потрапив у тотальне рабство і був змушений брати участь у військових діях проти власної країни. Через те, що цей чоловік вирішив інформувати громадськість, його не лише утримують в полоні протягом двох років, але й примушують до каторжних робіт. Від свавілля ми перейшли до варварства. Євген Ільченко має бути негайно звільнений”, – прокоментував Арно Фрогер, керівник відділу розслідувань RSF.
Поточне місцезнаходження Ільченка достеменно невідоме. Одне з джерел RSF припустило, що він може перебувати у в’язниці в російському Таганрозі.
RSF зазначає, що, за даними місцевої української влади (у вигнанні), понад 100 мешканців Мелітополя перебувають у російському полоні. Примусова праця в російському полоні не є рідкістю. Деякі цивільні були змушені до розмінування, зазначає RSF.
Репортери без кордонів розслідують долі українських журналістів, які зникли на окупованих Росією територіях. В організації заявили, що “щонайменше 13 українських журналістів були свавільно заарештовані російськими силами і в даний час утримуються під вартою або на окупованих територіях України, або в Російській Федерації”.