Павєл Дуров, очільник донецької "республіки" Олександр Захарченко (убитий у 2018) і Сергій Курченко. Колаж: "Важные истории"

Серед інвесторів Telegram були компанії, які брали участь у вивозі і продажі вугілля і металу з окупованого сходу України. “Важные истории” звернули увагу, що у 2018 році 10 млн євро в Telegram Open Network (TON) вклала зареєстрована в Нідерландах компанія Stiron B.V.

Stiron B.V. і пов’язана з нею ME Property Invest купували вугілля і метал з окупованих частин Донеччини і Луганщини, які вивозили компанії, підконтрольні Сергію Курченку.

На Курченка приблизно у 2011-2013 роках були орієнтовані тіньові фінансові потоки, пов’язані з президентом України Віктором Януковичем і його старшим сином Олександром.

Після втечі Януковичів – і Курченка – в Росію на початку 2014 року внаслідок Революції Гідності Курченко під протекцією російського ФСБ перебрав на себе тіньові операції, пов’язані з крупними вугільними і металургійними підприємствами на тих частинах сходу України, фактичний контроль над яким Москва захопила у 2014-2015 роках.

Під контроль Курченку потрапили найпотужніші підприємства на окупованих частинах Донецької і Луганської областей, але і їх скоро довели до занепаду: з ними не розраховувалися за поставлену продукцію, працівникам місяцями затримували або зовсім не виплачували зарплати.

“Важным историям” не вдалося з’ясувати кінцевих власників Stiron B.V. і ME Property Invest. Зате журналісти звернули увагу, що кошти на інвестування в TON Stiron B.V. отримала як цільову позику від двох британських і однієї чеської компаній, всі – з ознаками фіктивності.

Серед них – вже ліквідована Commercial Standard Systems з реєстрацією в Единбурзі, про яку також відомо як про залучену до вивозу вугілля з окупованого сходу України.

У “Важных историях” зазначили, що всього засновнику Telegram Павлу Дурову вдалося залучити на TON 1,8 млрд доларів, значною мірою – від російських олігархів і навіть від імовірного шахрая і російського агента з Відня Яна Марсалека. У Telegram журналістам відмовилися коментувати цей факт.

Натомість у Telegram “Важным историям” наголосили, що Дуров повернув інвесторам “всі вкладені кошти” після того, як у нього виникли проблеми з Комісією з цінних паперів США (SEC), які призвели до відповідного судового зобов’язання.

За спостереженням “Важных историй”, “коли у Павла Дурова виникли проблеми з американським регулятором, він став активно їздити в Росію, незважаючи на те, що до цього кілька разів публічно заявляв про те, що не відвідує батьківщину через тиск влади. …Відразу після одного з таких візитів в Росію у червні 2020 року Дуров підписав мирну угоду з SEC і зобов’язався повернути інвесторам 1,2 млрд доларів, а також заплатити штраф у майже 20 млн доларів”.