Щонайменше 59 затриманих і “засуджених” по політичних мотивах на окупованих територіях у вересні
Щонайменше 30 людей затримали по політичних мотивах на окупованих територіях протягом вересня. Найбільше затримань (15) було в Криму, переважно по наводці Телеграм-каналу “Кримський СМЕРШ”, який спеціалізується на онлайн-доносах проти тих, хто відкрито або в приватних розмовах або переписці висловлювали підтримку України або критику російської влади і війни, яку вона веде. На другому місці – окупована частина Луганщини (дев’ять затримань).
Якщо у випадку Криму йдеться переважно про висловлювання і поведінку в соціальних мережах, на території під контролем луганської “республіки” затримують або нібито колишніх українських військовослужбовців, або тих, хто нібито передавали інформацію українським збройним силам і спецслужбам. Щонайменше в одному випадку йдеться про передачу інформації з міста, в якому немає доступу до інтернету. За буцімто співпрацю з українською армією і спецслужбами затримують, як правило, і на інших окупованих територіях.
Ще щонайменше 29 людей було відправлено в тюрми “судами” на окупованих територіях. Серед них найбільше “вироків” було винесено в окупованому Донецьку проти захисників Маріуполя. Десятьох чоловіків “засудили” на строки від 16 до 27 років у колоніях суворого режиму, звинувативши їх, як і всіх попередніх “підсудних” з числа захисників міста, у навмисному вбивстві або свідомому нанесенні іншої шкоди цивільним. З решти більшість “судили” за “шпіонаж” на користь України, участь у підготовці “диверсій” або “терактів” і “державну зраду”.
Так, на окупованій частині Херсонщини у 8,5 і 5-річне ув’язнення відправили двох 20-річних хлопців, які нібито, у співпраці з українськими спецслужбами, планували підрив мосту.
На окупованій частині Запорізької області до 12 років колонії суворого режиму “засудили” 62-річного чоловіка, який, як стверджувалося, збирав і передавав Службі безпеки України інформацію про марки і реєстраційні номери машин “працівників російських правоохоронних органів”.
Парламентська асамблея Ради Європи у своїй крайній резолюціїї щодо України, прийнятій 1 жовтня 2024, звернула увагу на численні факти порушення Росією міжнародного гуманітарного права стосовно військовополонених і цивільних в’язнів. ПАРЄ вказала, зокрема, на “нагромаджені” звинувачення проти військовополонених і факт, що їх не мають “судити”, але “судять” фактично тільки за приналежність до збройних сил і участь у бойових діях.
ПАРЄ звернула також увагу на знущальницькі умови утримання, жорстоке поводження з українськими військовополоненими і цивільними в’язнями і тортури на окупованих територіях і в Росії, включаючи моріння голодом, відмову у медичній допомозі, словесні образи, систематичні побиття і сексуальне насильство, а також відсутність доступу до них членів їхніх сімей і представників міжнародних гуманітарних організацій. Йшлося також про примусову працю на окупованих територіях України, “хоча лише кілька безпосередніх свідків залишилися в живих, щоб дати свідчення, оскільки багато хто загинули під час примусових операцій з розмінування”.
У резолюцїї Асамблея, зокрема, закликала Міжнародний комітет Червоного хреста “зробити виключення” у його конфіденційному підході і оприлюднити інформацію про перепони, з якими він стикається, намагаючись отримати доступ до українських полонених на окупованих територіях і в Росії.