Колаж: "Фарватер.Схід"

Сім’я колишнього голови парламентської фракції Партії регіонів Олександра Єфремова веде бізнес на окупованій частині Луганської області, з’ясували журналісти “Фарватер.Схід”. Після втечі з України у 2022 році Єфремов, як і його син і невістка, оселився у Москві. Компанії, якими Єфремови володіють у Луганську, віднедавна внесено у російський Єдиний державний реєстр юридичних осіб (ЕГРЮЛ).

Так, син Єфремова Ігор є співвласником ТОВ “ДС-8”: його компанія в Луганську з такою назвою працювала в Україні з 1998 року, а у 2023 її внесли в ЕГРЮЛ. Доходи “ДС-8” за 2023 рік склали 10 мільйонів рублів.

У 2023 в ЕГРЮЛ внесли також низку інших компаній, які пов’язували з Єфремовими: ТОВ “Індекспром”, ГЗФ “Слов’яносербська”, “Краснолуцький машинобудівний завод”, молочний завод “Станиця”. Як зазначили у “Фарватер.Схід”, офіційними власниками всіх цих “російських” компаній вказано людей з оточення Єфремових.

Журналісти також звернули увагу, що в російському сервісі пошуку бізнес-інформації Checko, крім дати внесення компанії в реєстр, є дата реєстрації компанії: 2015, 2016, 2017, 2020. Це дати реєстрації компанії в органах окупаційної адміністрації луганської “республіки”. Вона свідчить, що компанія платила податки на окупованій території до анексії цієї території Росією. Олександр Єфремов частину цього часу перебував під арештом як підозрюваний у зазіханні на територіальну цілісність України.

Також в окупованому Луганську є компанії, засновницею або співзасновницею яких є Наталія Єфремова, невістка Олександра Єфремова. Одна з них, “МІСК-ІНВЕСТ”, так само внесена в ЕГРЮЛ у 2023 році, а в окупованому Луганську зареєстрована ще у 2015.

Вона також має реєстрацію в Україні, з 2004 року, і була і, імовірно, також залишається пов’язаною також з міністеркою соціальної політики в уряді Віктора Януковича, а потім депутаткою “Опозиційного блоку” Наталією Королевською. Нині Королевська має громадянство Росії.

Олександр Єфремов перебував в слідчому ізоляторі в Україні з 2016 по 2017 роки, з 2017 по 2019 – під цілодобовим домашнім арештом. У 2019 суд відпустив його під особисте зобов’язання. Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Єфремов втік до Росії. У 2023 році Європейський суд з прав людини присудив Єфремову 1800 євро компенсації моральної шкоди за надмірне тримання під вартою.