У полоні в Росії загинув мер українського міста. Правозахисні організації зробили заяву
В російському полоні загинув законний мер міста Дніпрорудне в Запорізькій області Євгеній Матвєєв. Про це повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров. За словами Федорова, тіло Матвєєва передали в Україну під час обміну.
Дніпрорудне росіяни окупували наприкінці лютого 2022 року. Центр прав людини Zmina розповів, що місцеві мешканці на чолі з Матвєєвим намагалися не пропустити в місто російську військову колону. В перші дні окупації Матвєєв намагався забезпечити найнагальніші гуманітарні потреби і евакуацію мешканців Дніпрорудного.
Російські військові затримали Матвєєва 13 березня 2022 на блокпосту на виїзді з міста.
За інформацією Zmina, Матвєєа утримували на території Росії. Обставини його смерті невідомі.
У правозахисній організації зазначили, що в полоні в Росії досі перебувають низка інших представників органів місцевого самоврядування України. Це колишній і діючий законний мери Херсону Володимир Миколаєнко і Ігор Колихаєв, мер Голої Пристані Херсонської області Олександр Бабич, депутат міської ради Куп’янська на Харківщині Микола Маслій, депутат Новокаховської міської ради Ігор Протоковило.
Також у 2022 році росіяни викрали старосту села Нові Боровичі Чернігівської області Анатолія Сірого, місце його перебування невідоме.
Кілька інших цивільних і військових громадян України загинули в російському полоні цього року. Зокрема, 19 вересня 2024 за нез’ясованих обставин померла 27-річна журналістка Вікторія Рощина, яку росіяни захопили в полон на початку серпня 2023 року. Про загибель Вікторії її батька повідомили у жовтні 2024, її тіло досі не повернули в Україну.
Zmina й інші українські правозахисні організації зробили заяву у зв’язку з вістями про загибель Матвєєва. Вони закликали Міжнародний комітет Червоного Хреста встановити місця утримання полонених громадян України і забезпечити моніторинг цих місць, гарантувати дотримання прав полонених, зокрема, незастосування тортур і надання медичної допомоги.
Вони також закликали ООН, ОБСЄ і Раду Європи забезпечити моніторинг і висвітлення порушень прав полонених українських громадян у місцях утримання, сприяти розслідуванню воєнних злочинів росіян, вимагати у Росії звільнення полонених громадян України.
Також правозахисні організації закликали національні правоохоронні органи та Міжнародний кримінальний суд розслідувати випадки порушень прав людини на окупованих територіях України і “звернути увагу на системність переслідування цивільного населення, що за оцінками експертів Московського механізму ОБСЄ, Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні (ООН) та українських правозахисних організацій має ознаки злочину проти людяності”.