Леонід Попов до викрадення і після трьох місяців у полоні. Фото з архіву сім'ї, колаж "Важных историй"

Леонід Попов, якого викрали в окупованому Мелітополі у квітні 2023 року, перебуває в СІЗО в Донецьку. Проти 24-річного чоловіка, якому у 2018 діагностували “недиференційовану шизофренію”, ФСБ відкрила кримінальну справу за “шпигунство”, повідомило російське опозиційне видання “Важные истории” з посиланням на юриста правозахисної організації Every Human Being Алєксєя Ладухіна.

За інформацією “Важных историй”, Попова викрали напередодні його виїзду з Мелітополя. У червні з його батьками зв’язався чоловік, якого тримали в одній камері з Поповим. За його словами, хлопця тримали у підвалі комендатури у Мелітополі, без води і їжі по два-три дні, і били. За словами чоловіка, Попов був виснажений.

У липні 2023 року, за інформацією “Важных историй”, Попова у передсмертному стані перевезли у лікарню в Мелітополі. Він важив всього 40 кілограмів – при зрості 195 см, – і погано усвідомлював, що з ним відбувається. Сусід по палаті допоміг йому зв’язатися з батьками.

За два тижні перебування в лікарні представники російського Слідчого комітету зателефонували батьку Попова, щоб повідомити, що відпускають хлопця додому. Але щойно батько привіз його додому, його знову забрали.

Батько подав до Слідчого комітету заяву про викрадення. Восени правозахисники з Every Human Being отримали відповідь від ФСБ, що проти Попова не ведуть ніяких слідчих дій і його не затримували. А у грудні 2023 батька запросили до Слідчого комітету, де показали фото, отримане нібито від ФСБ, на якому Леонід тримає аркуш з написом “Зі мною все в порядку! Про своє місцезнаходження повідомляти відмовляюся”.

Ні про порушення проти Попова якоїсь кримінальної справи, ні про його місце перебування не було відомо до цих днів, коли правозахисникам вдалося отримати нову відповідь від ФСБ. Згідно з нею, повідомляють “Важные истории”, справу проти хлопця порушили у серпні 2024 року, тобто, за майже півтора року після його викрадення.

Журналісти звернули увагу, що обидві відповіді ФСБ підписала одна людина, перший заступник начальника управління ФСБ по Запорізькій області А. Р. Джамбулатов. У “Важных историях” знайшли, що чоловік з таким прізвищем і ініціалами до квітня 2023 працював заступником начальника управління ФСБ у Чечні.

“Вони викрали людину, рік тримали, не обираючи запобіжного заходу, не надаючи жодного статусу, не надаючи прав, передбачених для підозрюваного, і досі не дають змоги реалізовувати їх, – сказав у коментарі журналістам Ладухін. – Йому не давали телефонувати родичам, не давали зустрічатися з адвокатом, отримувати посилки тощо. А через рік назвали підозрюваним”.

На його думку, надії на те, що Попова визнають невинним, немає. Як зазначили у “Важных историях”, з 2022 року невідомо про жодний виправдувальний вирок громадянам України у російському суді. Правозахисники розповіли журналістам, що офіс омбудсмана України працює над звільненням хлопця в обмін на російських військовополонених. Між тим, з самим Поповим досі немає зв’язку.