Скріншот з "інтерв'ю" Хаббарда, імовірно, російському військовослужбовцю навесні 2022 року

Суд у Москві оголосив винним у найманстві і засудив до 6 років і 10 місяців ув’язнення 72-річного громадянина США Стівена Джеймса Хаббарда, якого російські війська викрали в окупованому Ізюмі у квітні 2022 року.

Місто Ізюм на Харківщині вважалося окупованим з 1 квітня по 10 вересня 2022 року. Контрольовані Кремлем російські медіа з посиланням на прокурора у справі Хаббарда повідомляли, що чоловіка викрали 2 квітня 2022.

30 травня 2022 маловідомий російський Телеграм-канал опублікував відео з Хаббардом, на якому той відповідає на запитання чоловіка, який говорить ламаною англійською з сильним російським акцентом. Хаббарда змушують відповідати на запитання про ставлення до української і російської армій, обстріли Ізюма тощо. По реакціях чоловіка на запитання видно, що він розуміє, що від нього хочуть почути, але постійно коливається і плутається. У редагованому записі ніяк не згадується участь Хаббарда у бойових діях на боці України.

Cкріншот з “інтерв’ю” Хаббарда, імовірно, російському військовослужбовцю навесні 2022 року

Про викрадення і тримання американця в неволі в Росії протягом 2,5 років не було публічно відомо аж до кінця вересня, коли про його справу стали писати медіа і родичі. Сестра Хаббарда Тріша Хаббард Фокс у пості на Facebook 28 вересня написала, що чоловіка “щойно” перевели з провінційної російської тюрми в Москву, де його судитимуть як українського найманця. Хаббард Фокс зазначила, що таке звинувачення росіяни стандартно висувають проти полонених американців.

“Стівен ніколи не був і не є найманцем. Українська армія не прийме добровольця 60 років і старше, а Стівену було 70, коли його викрали. Росія знає про це, але щоб зберегти обличчя після викрадення, побиття і тримання мого брата вест цей час, її суди все одно звинувачують Стівена Джеймса Хаббарда”, – написала вона.

За словами Хаббард Фокс, які наводить Reuters, до переїзду в Україну у 2014 році її брат працював вчителем англійської мови в Японії і на Кіпрі. В Ізюмі він жив на дуже скромну пенсію з українською дружиною, з якою розійшовся незадовго до його викрадення. Хаббард мав дуже мало інших місцевих контактів, бо не говорив ні українською, ні російською.

За версією російського обвинувачення, Хаббард підписав контракт з територіальною обороною Ізюма на початку війни і мав отримувати за службу тисячу доларів за місяць. Контрольовані Кремлем російські медіа стверджували, що чоловік “визнав провину”, але також що його адвокат збирається подавати апеляцію. Хоча сестра Хаббарда очікувала тривалого процесу, вирок винесли на першому ж судовому засіданні.

З єдиного доступного відео з судового засідання, яке пройшло за закритими дверима, опублікованого Телеграм-каналом ASTRA, видно, що Хаббарду доводиться докладати зусиль, навіть щоб піднятися з лави підсудних заслухати вирок.

Як повідомили у Reuters, прес-секретар Державного департаменту Метью Міллер сказав журналістам, що у Вашингтоні мають мало інформацію про справу Хаббарда, тому що Росія не допускає до чоловіка американського консула.