ММК ім. Ілліча. Фото: Метінвест

Люди з оточення очільника Чечні Рамзана Кадирова вивозять і продають обладнання і металобрухт з Маріупольського металургійного комбіната (ММК) ім. Ілліча, повідомив The Wall Street Journal.

Комбінат постраждав від бойових дій у 2022 році, але, на відміну від “Азовсталі”, другого металургійного заводу в місті, не настільки сильно, щоб його неможливо було відновити. Після захоплення міста ним розпоряджається в інтересах Кадирова член уряду Чечні Вахіт Геремеєв.

Як зазначили у WSJ, Геремеєв стверджував, що наразі ММК ім. Ілліча може тільки переробляти залишки металобрухту, а його завдання – захистити комбінат від розкрадання і перезапустити у 2026 році.

В окупації завод отримав нового – російського – власника, замість українського “Метінвеста” Ріната Ахметова: створене у серпні 2022 року ТОВ “ММК Ильича”, співвласником якого є Валід Вахітович Корчагін. Це 25-річний Валід Геремеєв, син Вахіта Геремеєва.

За словами місцевого мешканця, на які посилається WSJ, з території комбінату досі часто вивозять вантажівки з металопрокатом. У березні місцева окупаційна влада стверджувала, що за попередні шість місяців з комбінату вивезли 130 тисяч тонн субпродуктів заліза вартістю $16 мільйонів, зазначили у WSJ, а “Метінвест” заявляє, що на комбінаті демонтували і вивезли в Росію виробничу лінію вартістю $220 мільйонів.

У WSJ також звернули увагу, що, за даними митної бази 52wmb, у 2022 році російські компанії купували сталь, вугілля і контейнери з комбінату, а у 2023 метал з ММК ім. Ілліча експортували в Узбекистан.

У WSJ припустили, що контроль над ММК ім. Ілліча став частиною плати президента Росії Владіміра Путіна Рамзану Кадирову за лояльність і що позиції Кадирова в Москві посилилися після невдалого повстання його головного конкурента Євгенія Пригожина влітку 2023 року. Після загибелі Пригожина у загадковій авіатрощі того ж року Кадиров інкорпорував частину бійців з компанії “Вагнер” Пригожина у свої війська і скерував назад під Бахмут, коли за місто ще велися бої, зазначили у WSJ.

Передача ММК ім. Ілліча тим же силам, які захопили місто, нагадало журналістам WSJ таку ж практику винагороди “вагнерівців” в Африці, де ті отримували прибутки від природних ресурсів на територіях, які вони контролювали.

Як було повідомлено раніше, компанії, пов’язані з оточенням очільника Чечні, також займаються вивозом і переробкою ріпаку з окупованого півдня України.