Руїни Мар'їнки під Донецьком, грудень 2024. Скріншот з відео на Телеграм-каналі "Донбас Фронт"

Щонайменше 584 адреси нерухомості “з ознаками безхазяйної” опублікували окупаційні адміністрації у чотирьох областях України за останній тиждень грудня 2024 і перші дні січня 2025, з 23 грудня по 5 січня. За 19 тижнів, від початку підрахунку, опублікували, таким чином, щонайменше 13656 адрес “майна з ознаками безхазяйного”.

У відповідних оголошеннях окупаційних муніципальних і обласних адміністрацій сказано, що власники такої нерухомості можуть пред’явити права на неї, звернувшись до окупаційних адміністрацій особисто с документом, що посвідчує особу, ідентифікаційним номером платника податку і документами, які посвідчують право на нерухомість.

Якщо власники не з’являться з документами протягом 30 днів після публікації оголошення, їхнє майно передаватимуть у “державну” або “муніципальну” власність.

З тексту оголошень очевидно, що власники майна мають пред’явити російські документи.

Як видно з оголошень, така ревізія нерухомого майна відбувається на всіх окупованих Росією територіях, крім Криму, який Росія анексувала ще у 2014 році, в тому числі на тих частинах Донеччини і Луганщини, контроль над якими Україна втратила ще у 2014-2015 роках. Росія анексувала всі ці території у вересні 2022 року, але на окупованих з 2014-2015 років частинах Донеччини і Луганщини майно у законних власників почали забирати задовго до анексії. Віднедавна на всіх окупованих територіях власники нерухомого майна мають зареєструвати своє майно в Росреєстрі.

Окупаційна адміністрація Запорізької області з осені публікує зведені списки майна “з ознаками безхазяйного” один-два рази на місяць. У порівнянні з іншими окупованими частинами України це найкоротші списки, але з відповідного розділу на сайті окупаційної адміністрації Запорізької області видно, що ревізію житлової і комерційної нерухомості там проводять ще з 2022 року.

З 23 грудня найбільше адрес нерухомості “з ознаками безхазяйної” – 215 – опублікувала окупаційна адміністрація Маріуполя.

Списки нерухомості “з ознаками безхазяйної” або “безхазяйної” на окупованих частинах Луганщини і Донеччини буває складно знайти. Деякі окупаційні адміністрації на цих територіях публікують свіжі списки в стрічках новин на своїх “офіційних” сайтах – інші, навіть у межах тієї ж області, – в спеціальних розділах.

Більшість сайтів окупаційних адміністрацій на Донеччині фактично неможливо відкрити користувачам поза межами Росії, в той час як на своїх сторінках у соцмережах деякі з таких адміністрацій не публікують адреси “майна з ознаками безхазяйного”.

Окупаційна адміністрація Лутугиного взагалі не інформує власників про можливість визнання їхнього нерухомого майна “безхазяйним”: відповідних списків не вдається знайти ні на сайті, ні на сторінках адміністрації у соціальних мережах. Тим не менш, на початку жовтня і на початку листопада вона опублікувала десятки “постанов” про визнання “безхазяйними”, тобто, такими, що перебувають вже в процесі передачі у “муніципальну” власність, об’єктів нерухомості.

Окупаційна адміністрація Сватового на Луганщині майже не наповнює ні свій сайт, ні сторінки у соціальних мережах.

Окупаційні адміністрації Лисичанська, Рубіжного і Сіверськодонецька стало наповнюють свої сайти і сторінки в соціальних мережах, але в жодному з трьох сусідніх міст, які створюють агломерацію, немає інтернету і телефонного зв’язку. До того ж в них обмежено в’їзд, навіть людям, які проживають поруч з ними на окупованій частині Луганської області.

До того ж місцеві медіа повідомляють про труднощі з оформленням або підтвердженням права власності на нерухоме майно на окупованих територіях через брак чи повну відсутність нотаріусів.

До того ж є припущення про збільшення кількості випадків непроходження фільтрувальних заходів в Росії українськими біженцями, які намагаються повернутися з-за кордону, щоб встигнути оформити собі російські документи і підтвердити право власності на майно на окупованих територіях. В’їхати на окуповані території України з-поза меж Росії громадяни України можуть тільки після проходження спеціальної перевірки в російському аеропорту Шереметьєво прикордонниками і представниками російських спецслужб.

З переписки на сторінці окупаційної адміністрації Лисичанська у російській соціальній мережі ВК

Можливість отримати російський паспорт для мешканців окупованих територій залишалася лише до кінця 2024 року. Ті місцеві мешканці, хто не захотіли або не змогли цього зробити, з 1 січня 2025 мають в своїх окупованих містах і селах лише права іноземців за російським законодавством.