Сергій Голощапов в ролі "мера" Макіївки. Фото з сайту "Донецкого агентства новостей"

Колишніх крупних “посадовців” донецької “республіки” судитимуть в Москві за мародерство як організовану злочинну групу. “Посадовців” звинувачують у розкраданні і продажі на металобрухт майна маріупольського заводу “Азовелектросталь”.

Як повідомило російське прокремлівське видання “Комерсант”, йдеться про колишніх “заступника голови уряду–міністра промисловості і торгівлі” Володимира Рущака, його помічника, колишнього “мера” окупованої Макіївки Сергія Голощапова, і керівника “державного” підприємства Торговий дім “Втормет” Максима Солдатова.

Стаття, за якої трьом чоловікам висуватимуть обвинувачення, передбачає покарання від 8 до 15 років позбавлення волі за мародерство у великих розмірах у період бойових дій.

У “Комерсанті” звернули увагу, що статтю внесли у російський кримінальний кодекс восени 2022 року. У російському виданні також наголосили, що це перший випадок, коли до відповідальності по ній притягають посадовців.

Раніше медіа вже повідомляли про суд на Голощаповим. Чоловіка затримали разом з імовірним поплічником, директором “державного” підприємства “Донецька промислова компанія” Олексієм Петрусенком, і ще кількома людьми у грудні 2023 року.

У вересні 2024 відбулося засідання суду над Голощаповим, на якому той відмовився від свідчень на визнання своєї провини, які він дав раніше. За словами Голощапова, він опікувався розмінуванням заводу і намагався протистояти його розкраданню.

По інформації “Комерсанта”, першим російські слідчі затримали Солдатова, а вже через нього вийшли на Рущака і Голощапова. Про Петрусенка, якого звинувачували не у мародерстві, а у “перевищенні службових повноважень”, “Комерсант” не згадав.

Завод “Азовелектросталь” входив до машинобудівного концерну “Азовмаш”, ще у 2016 році його було визнано банкрутом, розповіли у маріупольському виданні 0629. Директором “Азовелектросталі” був Костянтин Іващенко, який після окупації Маріуполя у 2022 році очолив місцеву окупаційну адміністрацію.

У 0629 стверджують, що Іващенко розкрадав майно заводу і до 2022 року, але серед затриманих мародерів і їхніх поплічників його не називають.

Сергій Голощапов у 2001-2015 роках був директором з виробництва на одному з підприємств у Макіївці під Донецьком, розповіли у 0629. У 2019 році став “мером” міста. Occupied розповідали, що вперше його затримали у 2021 році за підозрою у “вчиненні дій корупційного характеру”.

Коли і як його його відпустили – невідомо: у листопаді 2023 року у медіа з’явилися згадки про нього вже як про “радника міністра промисловості і торгівлі” донецької “республіки”.

В повідомленнях про його друге затримання, у 2023 році, йшлося про вивезення, переробку на металобрухт і збут цехів заводу у період з січня по червень 2023 року. Тобто, Голощапов мав бути “радником міністра” щонайменше з початку 2023 року.

При цьому у травні 2024 року Голощапова “засудили” в Донецьку за хабарництво у великому розмірі. Справу про розкрадання “Азовелектросталі” також спочатку розслідували у Донецьку, але за рішенням першого заступника глави російського Слідчого комітету передали в Москву, зазначив “Комерсант”.

Володимир Рущак до 2014 року очолював Національне агентство з акредитації України, а згодом – управління російської Федеральної служби з акредитації у Центральному федеральному окрузі. “Міністром” в Донецьку Рущак став у 2020 році, до того був також “заступником міністра”.

“Комерсант” стверджував, що територію “Азовелектросталі” росіяни планували розмінувати і разом з іншими підприємствами Маріуполя передати російській державній корпорації “Ростех” для відновлення роботи.

Водночас медіа повідомляли, що в місті також розкрадають металургійний комбінат імені Ілліча. Вважається, що займаються цим люди з оточення чеченського диктатора Рамзана Кадирова.

Зокрема, The Wall Street Journal з посиланням на місцевого мешканця розповідали, що з території комбінату досі вивозять вантажівки з металопрокатом. Законний власник заводу, компанія “Метінвест”, також стверджував, що на комбінаті демонтували і вивезли в Росію виробничу лінію вартістю $220 мільйонів.

У WSJ звернули увагу, що, за даними митної бази 52wmb, у 2022 році російські компанії купували сталь, вугілля і контейнери з комбінату, а у 2023 метал з ММК ім. Ілліча експортували в Узбекистан.