За три тижні окупаційні адміністрації опублікували 2521 адрес нерухомості, яку можуть забрати у власників
Щонайменше 821 адресу нерухомості “з ознаками безхазяйної” опублікували окупаційні адміністрації в чотирьох областях України в другий тиждень вересня 2024 року. За три тижні, від початку підрахунку, опублікували, таким чином, щонайменше 2521 адресу “безхазяйного майна”.
У відповідних оголошеннях окупаційних муніципальних і обласних адміністрацій сказано, що власники такого житла можуть пред’явити права на нього, звернувшися до окупаційних адміністрацій особисто с документом, що посвідчує особу, ідентифікаційним номером платника податку і документами, які посвідчують право на житло.
Якщо власники не з’являться з документами протягом 30 днів після публікації оголошення, їхнє майно перейде у “державну” або “муніципальну” власність.
З тексту оголошень очевидно, що власники житла мають пред’явити російські документи.
Як видно з оголошень, ревізія житла відбувається на всіх окупованих Росією територіях, крім Криму, в тому числі на тих частинах Донеччини і Луганщини, контроль над якими Україна втратила ще у 2014-2015 роках. Росія анексувала всі ці території у вересні 2022 року, але на окупованих з 2014-2015 років частинах Донеччини і Луганщини майно у законних власників почали забирати задовго до анексії. Віднедавна на всіх окупованих територіях відбувається реєстрація права власності на нерухоме майно в Росреєстрі.
У другий тиждень вересня, як і в перший, найбільше адрес нерухомості “з ознаками безхазяйної” опублікували окупаційні адміністрації в луганській “республіці”. Найбільше “безхазяйного” нерухомого майна виявили окупаційні адміністрації міста Красний Луч (в Україні офіційно перейменований в Хрустальний; 111 адреса) на окупованій частині Луганщини і Маріуполь (100 адрес) на окупованій частині Донеччини.
Значна кількість місцевих окупаційних адміністрацій опублікували круглі кількості адрес “безхазяйної” нерухомості (переважно по 10, 20 адрес), що може свідчити про те, що вони мають певні сформовані для них “зверху” нормативи.
При цьому окупаційна адміністрація Рубіжного на Луганщині опублікувала також списки загалом 79 адрес, власники яких, як стверджується, змогли підтвердити право на відповідне майно. Як видно зі списків, йдеться про адреси, внесені в реєстр майна “з ознаками безхазяйного” у липні-вересні 2024 року, і одну адресу, внесену у травні.
Голова окупаційної адміністрації створеного росіянами “Свердловського муніципального округу” на Луганщині Андрей Сухачьов розповів про виявлення 297 адрес “безхазяйного” майна і описав процедуру позбавлення власників права на нього.
За його словами, якщо власники не з’являються або не спромагаються довести своє право на майно протягом 30 днів з дати публікації списку, майно ставлять на облік в Роскадастр як безхазяйне. Через три місяці після цього окупаційна адміністрація звертається до “суду” для передачі такого майна у “муніципальну власність”. За словами Сухачьова, на сьогодні в “суді” є три таких позови.
Також окупаційна адміністрація “Перевальського муніципального округу” на Луганщині опублікувала “Порядок розгляду заяв про надання у тимчасове користування безхазяйного житлового приміщення…”.
У окупаційних адміністрацій різних областей немає спільних критеріїв визначення майна як “безхазяйного”. У луганській “республіці” називали таким критерієм тривалу несплату власниками комунальних рахунків. З окупованої частини Запорізької області надходять свідчення про роботу спеціальних комісій, які перевіряють, чи люди, які проживають у квартирі чи будинку, мають документи, які підтверджують їхнє право власності на житло.
Місцеві медіа повідомляють про труднощі з оформленням або підтвердженням права власності на нерухоме майно на окупованих територіях через брак чи повну відсутність нотаріусів.
До того ж є припущення про збільшення кількості випадків непроходження фільтрувальних заходів в Росії українськими біженцями, які намагаються повернутися з-за кордону, щоб встигнути оформити собі російські документи і підтвердити право власності на майно на окупованих територіях. В’їзд на окуповані території України з-поза меж Росії можливий тільки після проходження спеціальної перевірки в російському аеропорту Шереметьєво представниками російських спецслужб.
Можливість отримати російський паспорт для мешканців окупованих територій залишається лише до кінця 2024 року. Ті місцеві мешканці, хто не захочуть або не зможуть цього зробити, матимуть в своїх окупованих областях лише права іноземців за російським законодавством.