За тиждень окупаційні адміністрації опублікували 1030 адрес нерухомості, яку готові забрати у власників
Щонайменше 1030 адрес житла “з ознаками безхазяйного” опублікували окупаційні адміністрації в чотирьох областях в останній тиждень серпня 2024 року.
У відповідних оголошеннях окупаційних муніципальних і обласних адміністрацій сказано, що власники такого житла можуть пред’явити права на нього, звернувшися до окупаційних адміністрацій особисто з документом, що посвідчує особу, ідентифікаційним номером платника податку і документами, які посвідчують право на житло.
Якщо власники не з’являться з документами протягом 30 днів після публікації оголошення, їхнє майно перейде у “державну” або “муніципальну” власність.
З тексту оголошень очевидно, що власники житла мають пред’явити російські документи.
Як видно з оголошень, ревізія житла відбувається на всіх окупованих Росією територіях, окрім Криму, в тому числі на тих частинах Донеччини і Луганщини, контроль над якими Україна втратила ще у 2014-2015 роках. Росія анексувала всі ці території у вересні 2022 року, але на окупованих з 2014-2015 років частинах Донеччини і Луганщини майно у законних власників почали забирати задовго до анексії. Віднедавна на всіх окупованих територіях відбувається реєстрація права власності на нерухоме майно в Росреєстрі.
В останній тиждень серпня найбільше адрес житла “з ознаками безхазяйного” опублікували окупаційні адміністрації в луганській “республіці”. Щоправда, один список, від окупаційної адміністрації міста Красний Луч (в Україні офіційно перейменований в Хрустальний), опублікований 28 серпня, містить аж 200 адрес і, імовірно, формувався довше, ніж протягом тижня. Ще один список, на 219 адрес, від окупаційної адміністрації новоствореного Антрацитовського округу, хоч і містить, як всі інші списки, вимогу до власників житла підтвердити право власності протягом 30 днів після його публікації, не містить дати публікації.
Окупаційні адміністрації Запорізької області не публікували списків майна “з ознаками безхазяйного” у серпні. З відповідного розділу на сайті окупаційної адміністрації Запорізької області видно, що ревізію житлової і комерційної нерухомості там проводять ще з 2022 року. Але, як і на решті окупованих територій, крім Криму, активізація цієї діяльності припадає на весну-літо 2024 року. Так, у липні окупаційна адміністрація області опублікувала 1105 адрес переважно житлової нерухомості, причому в деяких випадках йшлося про підтвердження права власності на частину нерухомості (імовірно, в тих випадках, коли частина членів сім’ї виїхали, а решта залишилися на окупованих територіях). У червні 2024 року таких адрес було 237, зате у травні – 1245.
У окупаційних адміністрацій різних областей немає спільних критеріїв визначення майна як “безхазяйного”. У луганській “республіці” називали таким критерієм тривалу несплату власниками комунальних рахунків. З окупованої частини Запорізької області надходять свідчення про роботу спеціальних комісій, які перевіряють, чи люди, які проживають у квартирі чи будинку, мають документи, які підтверджують право власності на житло.
Місцеві медіа повідомляють про труднощі з оформленням або підтвердженням права власності на нерухоме майно на окупованих територіях через брак чи повну відсутність нотаріусів.
До того ж є припущення про збільшення кількості випадків непроходження фільтрувальних заходів у Росії українськими біженцями, які намагаються повернутися з-за кордону, щоб встигнути оформити собі російські документи і підтвердити право власності на майно на окупованих територіях. В’їзд на окуповані території України з-поза меж Росії можливий тільки після проходження спеціальної перевірки в російському аеропорту Шереметьєво від представників російських спецслужб.
Можливість отримати російський паспорт для мешканців окупованих територій залишається лише до кінця 2024 року. Ті місцеві мешканці, хто не захочуть або не зможуть цього зробити, матимуть в своїх окупованих областях лише права іноземців за російським законодавством.