Ціни на продукти б’ють рекорди: В Криму заговорили про перемир’я та зняття санкцій
В останні місяці в окупованому Криму спостерігають суттєве зростання цін на основні продукти харчування. Жителі кажуть, що таке різке підвищення було лише одразу після анексії півострова у 2014 році, розповідає “ОстроВ”.
“За останній час підняли ціни майже на всі продукти: від молока та вершкового масла до м’яса та риби. Коли таке було, щоб пачка масла 180 грам коштувала 320 рублів? Я її весь минулий рік купувала по 250 рублів. Ми вже неодноразово проходили через підняття цін на продукти за останні десять років, але зараз відбувається щось незрозуміле. Начебто санкції введено давно, кажуть, що наша економіка зростає, що ми не залежимо від долара, санкцій і таке інше, а насправді ми тільки те й бачимо, що зростання цін. Якщо не воюєш і не отримуєш мільйони рублів – то хоч лягай та помирай”, – розповіла “ОстроВу” мешканка окупованого Сімферополя Катерина.
Переговори і компроміси
Ціни в Криму після його анексії завжди були вищими, ніж у сусідніх російських регіонах. Жителі неодноразово розповідали “ОстроВу” про те, як москвичі та петербуржці, які приїжджали на півострів, були шоковані тим, що ціни на продукти вищі за столичні. Окупаційна влада пояснювала це складною та дорогою логістикою.
Надія була на Керченський міст, який з’єднав Крим та материкову Росію, але з моменту його відкриття ціни на товари ще більше злетіли. Місцева окупаційна влада все так же повторювала мантру про складну логістику. Щоправда, пізніше додалися причини у вигляді ковіду та “спеціальної воєнної операції”.
“Постійно чуємо якісь виправдання. То санкції, то Україна щось нам перекрила, то логістика, то коронавірус, то війна. Зарплати середні, дефіцит кадрів, особливо в бюджетній сфері, страшний, але ціни можна підвищувати безконтрольно. По телевізору я бачу розповіді про зростання економіки, але в супермаркетах – лише зростання цін. Минулого тижня в одному з соціальних магазинів в районі стояла величезна черга з пенсіонерів, всі робили закупи про запас, бо боялися різкого стрибка цін. Поговорила з сусідкою – та переказала чутки, що взимку ціни ще більше підвищуватимуться через зростання курсу долара та нові санкції”, – поділилася з “ОстроВом” мешканка Севастополя Раїса.
Окупаційна влада вже намагалася боротися зі зростанням цін. Навесні 2024 року було підписано “меморандум” між “урядом Криму”, виробниками продовольчих товарів та продавцями для стабілізації цін на продовольчі товари першої необхідності.
До переліку угоди увійшли 30 найменувань соціально значущих продуктів: яйця, цукор, борошно, картопля, тощо.
“Зниження цін складе до 30 відсотків на окремо взяті позиції. Суб’єкти системи оптової торгівлі також беруть на себе зобов’язання не перевищувати торгову націнку більш ніж на 5 відсотків”, – радісно повідомив тоді голова окупаційної адміністрації Криму Сергій Аксьонов.
За словами очевидців, у деяких магазинах справді з’явилися продукти з блакитними цінниками та написом “меморандум”. Щоправда, виставляють обмежену кількість таких продуктів, найчастіше низької якості.
“Нещодавно хотіла купити картоплю за соціальною ціною. Прийшла в магазин, знайшла блакитний цінник (30 рублів за кілограм), дивлюся, а вона вся зморщена і майже гнила, я таку навіть свиням не дала б у селі. Поруч лежить така ж картопля, але в нормальному стані, і її ціна вже 67 рублів. Такий самий сорт і розмір. І таке буває дуже часто. Яйця та масло по соціальних цінах неможливо застати, висять цінники на порожніх полиціях. Тож це все повне марення з соціальними цінами, якийсь незрозумілий піар-хід”, – пояснила кримчанка Катерина.
Фото з сайту “ОстроВ”
На цьому тлі примітно звучить заява “спікера держради Криму” Володимира Константинова про мирні переговори на умовах компромісу з обов’язковим зняттям антиросійських санкцій.
“Ситуація на фронті не та, щоб зараз говорити про беззастережну капітуляцію України. Вона можлива, коли умови диктує переможець – це сьогодні так не виглядає. Отже, будуть переговори на умовах компромісу, довкола якого тривають дискусії.
Зрозуміло, що вони ніколи не визнають ні Запоріжжя, ні Херсон, ні Донецьк та Луганськ. Значить, це залишиться у якомусь підвішеному статусі. Наші вимоги визнання зараз не виглядають реалістичними, тому корейський варіант.
Але дуже важливим є зняття санкцій. Хто б як не козирився, важливо, щоб країна дихала, наситити нашу економіку. Ми набрали хорошого темпу імпортозаміщення, і протягом 4-5 років станемо технологічно незалежною країною. Але такий невеликий передих нам абсолютно не завадить”, – сказав Константинов.
“Питання логістики”
Станом на жовтень річне зростання цін на продовольчі товари в Криму склало 9,76 відсотків, Севастополі – 11,15 відсотків, що є вищим за середньоросійський рівень (9,03 відсотків).
Згідно з інформацією місцевих медіа, “шоколадна інфляція” у Севастополі та Криму виявилася вищою, ніж в інших російських регіонах. Ціни на шоколад, зефір, пастилу, шоколадні цукерки, мед та джем на півострові за рік збільшилися на 9,4 відсотків (при цьому в Астраханській області ціни на солодке зросли на 1,8 відсотки у Ростовській області – 4,1 відсотки, на Кубані – 6,7 відсотки).
“Ціни на товари святкового набору в Севастополі змінювалися в умовах зростання витрат виробників. Підприємства переносили ціни товарів на витрати, що зросли: витрати на оплату праці в умовах дефіциту кадрів. У аграріїв також піднялися витрати на засоби захисту, добрива, логістику, що призвело до зростання вартості пастили, зефіру та джему”, – заявили в російському Центробанку.
Але найбільше у Криму подорожчало вершкове масло.
Згідно з офіційними даними “Кримстату”, ціна на нього за рік зросла на 41 відсоток (з 933 до 1316 рублів за кілограм), молоко – на 22 відсотки (з 312 до 380 рублів за літр), сир – на 11 відсотків (з 469 до 520 рублів за кілограм), тощо. Але в реальності, як зазначають жителі, подорожчання було навіть суттєвішим.
За їхніми словами, в роздріб кілограм вершкового масла зараз коштує близько 1500 рублів, а звичайна пачка (170-200 г) обійдеться в 320-370 рублів.
“За останні місяці ні мені, ні моїй дружині зарплату на роботі не підвищили, а ціни за цей час злетіли неабияк. Якщо рік тому ми на продукти на місяць витрачали близько 20 тисяч рублів, то сьогодні це вже 27-30 тисяч. Харчуватися ми краще не стали, зате змушені обмежувати себе у покупці нового одягу, відпочинку, походах до ресторанів. І ми тільки й чуємо, що у нас тут дорога логістика, що дорожчає сировина, що є дефіцит, санкції, курс рубля, тощо”, – розповів житель Євпаторії Сергій.
За словами директора департаменту сільського господарства Севастополя Наталії Скорюкової, зростання цін відбувається у виробників через підвищення витрат, включаючи паливо та імпортні запчастини, і поганий урожай через несприятливі погодні умови.
Кримчани скаржаться, що вартість бензину на півострові суттєво вища, ніж у російських регіонах, і продовжує зростати.
“Чому материкові ціни відрізняються від наших і чи можна на них якось впливати? Ціна на бензин неприйнятна і постійно підвищується. Тяжко”, – звернувся до севастопольського “губернатора” місцевий житель під час “прямої лінії” на початку грудня.
Глава окупаційної адміністрації Севастополя Михайло Развожаєв визнав, що ціни завищені “у зв’язку із заходами безпеки”.
“Я можу лише повторити основні тези – вони загальновідомі. По-перше, сьогодні ціна на бензин зростає на території всієї країни. У нас на території Криму та Севастополя вона вища, ніж у материковій частині – пов’язано це з питаннями логістики. У зв’язку із заходами безпеки, про які кожен севастополець, гадаю, знає, логістика ускладнилася – в основному зараз доставка йде через коридор історичними нашими територіями. І це додає серйозних транспортних витрат”, – сказав Развожаєв.
Прогнози і очікування
Наприкінці жовтня 2024 року російський Центральний банк підвищив ключову відсоткову ставку до 21 відсотка: рекорд за останні десять років.
На цьому тлі кримські медіа прогнозують зростання цін та падіння темпів зростання російської економіки наступного року.
Крім високої ключової процентної ставки у 2025 році на росіян чекає підвищення податків.
“Про це мало говорять, але з 2025 року настає нова податкова реальність, серйозне підвищення податків на малий бізнес, відчутне на середній і великий – все це позначиться на економіці, дива не буває, тому наслідки цього кроку точно будуть зрозумілими до середини 2025 року. Мій прогноз: вони будуть більш негативні, ніж багато хто припускає”, – констатував гендиректор російської компанії “Етажі” Ільдар Хусаїнов.
Жителі Криму теж не чекають, що наступного року інфляція сповільниться і ціни прийдуть у норму.
“Ми пристосовуємося. Якоюсь мірою ми це робимо вже більше десяти років. Хоча всі й критикують місцеву владу за те, що вона погано справляється зі своєю роботою, ніхто нічого не говорить про Путіна та уряд, ніхто не критикує війну, не бачить її прямого зв’язку з підвищенням цін. Навпаки, є думка, її часто можна зустріти у кримчан, що без “спеціальної воєнної операції” було б гірше, ціни були б вищими, війна була б масштабнішою і таке інше. З іншого боку, люди хочуть повернення до умовного 2021-о року, коли сяк-так, але Крим розвивався, було тихо, спокійно, літали літаки, а високі ціни компенсував наплив платоспроможних туристів”, – вважає мешканка Севастополя Раїса.
Як розповів “ОстроВу” Сергій з Євпаторії, заява “спікера держради Криму” Константинова про швидкі переговори, компроміси та зняття санкцій обговорювали як місцеві медіа, так і його знайомі та колеги.
“Це перша подібна заява від нашої влади, що все може скоро закінчитися. Людям таке подобається, я це бачу по коментарях тих, хто ще нещодавно розповідали про війну до переможного кінця і що “дійдемо до Києва та Львова”. Кримчанам потрібен спокій, туристи, нормальні ціни”, – зазначив він.