Луганський колаборант Олег Акімов і культмасовий десант ФСБ в Мелітополі. Як РФ залучає перевірені кадри до роботи з “новими регіонами”
Луганський колаборант Олег Акімов віднедавна став зіркою культмасових заходів на окупованій частині Запорізької області. Яким чином “кадровий резерв” луганської “республіки” з’явився на Запоріжжі, хто і чому протежує луганських пропагандистів, з’ясував “Фарватер.Схід”.
Від початку війни у 2014 році Олег Акімов очолював так звану федерацію профспілок луганської “республіки”. Після шести років співпраці з окупаційною адміністрацією колишній депутат Луганської обласної ради від Партії регіонів та очільник місцевої партійної молодіжної організації Акімов зник з інформаційного поля.
Одні пояснювали це черговою хвилею політичної зачистки, інші приписували Акімову запаморочливе кар’єрне підвищенням у Москві. Пізніше “Фарватер.Схід” знайшли сліди Акімова в Петербурзі на профспілковій посаді далеко від “великої політики”. Та повномасштабна агресія Росії відкрила нове вікно можливостей для екс-регіонала і команди інших колаборантів. На новому місці, але в старому амплуа.
Чому луганського колаборанта так багато у медіа на окупованій частині Запорізької області
Напередодні Нового року заступник голови загальноросійського об’єднання профспілок “Соцпроф” Олег Акімов опинився у підземеллі. На глибині 840 метрів у підземній капличці Дніпроруднінського залізорудного комбіната у Запорізькій області він брав участь у молебні за здоров’я гірників.
Напередодні Нового року Акімов молився під землею за здоров’я гірників. Фото: Соцпроф
До цього він устиг стати співзасновником спортивної організації “Федерація фігурного катання на ковзанах Запорізької області”, яка є черговою платформою для російської пропаганди в Мелітополі.
Ще раніше Олег Акімов узяв участь у відкритті Запорізького відділення “Асамблеї народів Росії”, тільки вже в якості лідера міжрегіональної громадської організації “Союз земляцтв Луганщини”.
Акімов (четвертий зліва) на відкритті Запорізького відділення “Асамблеї народів Росії”. Фото: “Общероссийская общественно-государственная организация Ассамблея народов России”
Скидається, що луганець на окупованому півдні України опікується чи не всіма сферами життя. Разом з херсонськими окупаційними профспілками він радів у 2022-му інтеграції з Росією, у 2023-му відроджував літературний рух на Мелітопольщині, зі сторінок російського медіа на Запоріжжі у 2024-му вітав колег з Італії і навіть святкував День Святого Миколая разом із місцевими церковниками.
У більшості цих різноманітних “інтеграційних” заходів поряд із Акімовим бере участь актив з Луганська та Крима. Цих людей навряд можна вважати корінними запорожцями.
Після 2022 року на новоокупованих територіях утворився певний кадровий вакуум, зауважує Ігор Акімов, директор агенції соціального інжинірингу Sociolab, посилаючись на думку представників українських спецслужб. Надії росіян на всенародну підтримку не справдилися, і цей вакуум кремлівські політтехнологи намагаються заповнити повністю контрольованими “головами, що говорять” для формування нової масової свідомості.
“На цю роль ідеально підходять завезені колаборанти з ‘народних республік’ Донбасу: вони вже пройшли цю школу і мають відповідні навички, напрацьовані контакти з росіянами, розуміння місцевого контексту та генеральної лінії роспропаганди”, – каже Ігор Акімов.
Соціолог нагадує, що те саме було у 2014 році, коли до Луганська ‘робити революцію’ приїхав досвідчений ‘кадровий резерв’, обкатаний росіянами у Криму: Юрій Пєршиков, Сергій Мєшковой, Костянтин Книрік тощо.
“Зробимо світлину на фоні орбіти”
Після “релокації” з Луганська у 2020 році Олег Акімов улаштувався заступником голови цікавої організації – Об’єднання профспілок Росії “Соцпроф”. З цією структурою Акімов співпрацював і раніше. У 2019-му він як бос “федерації профспілок” луганської “республіки” підписав угоду про взаємодію із головою “Соцпрофу” Сєргєєм Вострєцовим.
Підписання угоди про взаємодію між Об’єднанням профспілок Росії “Соцпроф” та “федерацією профспілок” луганської “республіки”. На передньому плані зліва направо: Сєргєй Вострєцов, Ігор Акімов, координатор “Інтеграційного комітету ‘Росія – Донбас’” Андрій Козенко. Фото: видання окупаційної адміністрації
Для цього Вострєцов приїхав у Луганськ разом з Андрієм Козенком, координатором “Інтеграційного комітету ‘Росія – Донбас’”. Обидва тоді були також депутатами Держдуми Росії. На зустрічі з профспілковими діячами луганської “республіки” Вострєцов повідомив, що до їхньої організації входить навіть профспілка космонавтів. Він пообіцяв послати в космос прапори профспілок луганської та донецької “республік”.
“Зробимо світлину на фоні орбіти”, – сказав Вострєцов.
Об’єднання профспілок Росії “Соцпроф” зареєстроване у Санкт-Петербурзі. Його позиціонують як нібито альтернативну федерацію профспілок, що діє на противагу профспілкам провладним. Звичайно, тільки на папері.
Сєргєй Вострєцов (по центру) під час візиту на окуповану частину Херсонської області. Фото: Соцпроф
Голова “Соцпрофу” Сєргєй Вострєцов з 2014 по 2021 був депутатом Держдуми Росії. До парламенту він потрапив від путінської “Єдиної Росії”. Деякі факти його біографії вказують на ймовірну співпрацю із російськими спецслужбами.
Крім згаданих космонавтів, до об’єднання входять серед двох дюжин організацій профспілки студентів, спортсменів, докерів, працівників нафто-газо-гірничодобувної промисловості, хімпрому, атомної промисловості й навіть такі екзотичні, як профспілка трудових мігрантів та “незалежна профспілка пенсіонерів”.
Профспілковий бос зі зв’язками у ФСБ
Випускник Санкт-Петербурзького військового інституту внутрішніх військ Сєргєй Вострєцов понад п’ять років працював у Санкт-Петербурзькому університеті міністерства внутрішніх справ Росії. Громадсько-політичну кар’єру він будував за підтримки брата Алєксєя, начальника прес-служби управління ФСБ по Санкт-Петербурзі та Ленінградській області. Після служби в органах і до самої смерті у 2004 році Алєксєй Вострєцов працював радником Сєргєя Міронова, голови Ради Федерації Росії, підтягнувши до себе і брата Сєргєя.
У 2014 році лідер “Соцпрофу” був довіреною особою Гєоргія Полтавченка, екс-офіцера КДБ СРСР на виборах губернатора Санкт-Петербурга. Полтавченко увесь час президентства Путіна до 2011-го був представником президента у Пітері, а по тому три роки обіймав посаду губернатора міста у статусі виконувача обов’язків. Вибори за будь-що треба було виграти. Полтавченко виграв і, своєю чергою, сприяв Вострєцову у обранні до Держдуми у 2016 році.
У Думі Вострєцов лобіював, зокрема, ідею зниження граничного віку кримінальної відповідальності до 12 років та пропозицію позбавлення батьківських прав тих, чиї діти беруть участь у мітингах.
Неадекватною ідею про зниження віку кримінальної відповідальності до 12 років назвали навіть партайгеноссе з “Єдиної Росії”. Андрєй Турчак, секретар генеральної ради партії та віце-спікер Ради Федерації, сказав, що це ознака профнепридатності і висловив упевненість, що це останній термін Вострєцова у Держдумі. Так і сталося. Та для профспілкової роботи, і тим більше на окупованих територіях, той виявився годящим.
У профспілку з таким очільником Олег Акімов потрапив у 2020 році. Під нього навіть створили спеціальну посаду – “заступник по роботі з регіонами”. Доречніше було би назвати її “по роботі з новими регіонами” (мабуть, це й малося на увазі). Бо до 2022 року його діяльність обмежувалася анексованим Кримом та окупованими районами Донбасу, судячи з публікацій на сайті “Соцпрофу”. Тепер же до зони відповідальності заступника додалися ще Херсонщина та Запоріжжя.
Під патронатом депутата та кураторством полковника: за кулісами пропаганди
Від 2017 року Олег Акімов не лише очолював “профспілки” луганської “республіки”, а й був помічником депутата Держдуми Росії Андрія Козенка, колаборанта з анексованого Криму. Саме він допоміг Акімову влаштуватися у “Соцпроф”, користуючись своїм знайомством з Вострєцовим та спільною роботою в рамках російського проєкту “Інтеграційний комітет ‘Росія – Донбас’”.
Під час відвідин окупаційної адміністрації луганської “республіки” у серпні 2019 року. Зліва направо: депутати Держдуми РФ Сєргєй Вострєцов, Андрій Козенко, глава “республіки” Леонід Пасічник. Фото: видання окупаційної адміністрації
Вважається, що саме Андрій Козенко підтягнув свого екс-помічника Акімова до роботи на окупованій частині Запорізької області. Адже від липня 2022 року Козенко є заступником голови російської окупаційної адміністрації регіону.
З іншого боку, і Акімов, і Козенко – фігури не самостійні, вони мають спільного “куратора” з ФСБ. Про це журналістові “Фарватер.Схід” повідомив український офіцер-контррозвідник на умовах анонімності. За його словами, цим куратором є офіцер департаменту оперативної інформації (5-ї служби) ФСБ із позивним “Арбат”.
“‘Арбат’ курував політичний напрямок розбудови луганської “республіки” у 2014-2017 роках. На оперативному рівні йому підпорядковувалися Олег Акімов, Родіон Мірошник (колишній гендиректор Луганської обласної держтелерадіокомпанії і депутат Луганської облради, а від початку окупації – радник глави “республіки” Ігоря Плотницького), переведена до Луганська група кримчан-пропагандистів під керівництвом Юрія Пєршикова, тощо. А ще раніше у нього на зв’язку був Андрій Козенко – один із лідерів російської громади в Криму та заступник Сергія Аксьонова у партії ‘Руська єдність’”, – розповів офіцер, який здійснював оперативну розробку “групи Арбата” з 2014 року.
Про роль “Арбата” як куратора пропаганди у луганській “республіці” від ФСБ писало видання “Реальна газета” у 2017 році. Журналісти спиралися на зламану переписку підпорядкованого “Арбатові” московського пропагандиста Вячєслава Матвєєва. Ці відомості збігаються зі словами співрозмовника “Фарватер.Схід”.
Нещодавно “Телебачення Торонто” дослідило участь “Арбата” в анексії Криму та окупації Луганщини і назвало його справжнє ім’я – Алєксандр Шингірьов.
“Арбат”-Шингірьов (ліворуч із прапором) та кримський проросійський пропагандист Юрій Пєршиков під час святкування анексії Криму у 2014 році. Скриншот
Також “Фарватер.Схід” писав, що Олег Акімов разом із головою Луганської обласної держтелерадіокомпанії Родіоном Мірошником, ректором Луганської державної академії культури та мистецтв Валерієм Філіповим та низкою інших представників місцевого політикума , був під впливом ФСБ. Про це розповідав ветеран Луганського обласного управління СБУ.
Тепер український контррозвідник допомагає скласти фрагменти пазлу у єдину картину і побачити феномен “Акімова у Мелітополі” у контексті. За його словами, зараз “Арбат” як досвідчений “проєктний менеджер ФСБ на окупованих територіях України” курує Запорізький напрямок.
Гала-вечір клуба “Интеграция” у московському театрі ім. Вахтангова. Зліва направо: Ігор Акімов; “заслужений артист” луганської “республіки” Сергій Чуйков; дружина Родіона Мірошника, колишня телеведуча Ольга Мохова; Родіон Мірошник; Сєргєй Вострєцов. Фото: “Трудовая платформа”
“Функції й задачі у ‘Арбата’, по суті, ті самі, що на Луганщині десять років тому. Тому і з’являються на півдні Акімов, Козенко, Кочетов та багато інших ‘старих кадрів’ з його обойми. Він зібрав на Запоріжжі перевірену команду, яка вже пройшла з ним кримську та луганську ‘спецоперації’”, – зазначив співрозмовник “Фарватер.Схід”.
Отже нині на окупованій частині Запорізької області, як у перші роки окупації на Луганщині, головним актором є ФСБ. Вона так само, як тоді, використовує стару агентуру, аби створити видимість “всенародної підтримки” Росії. Наприклад, як в один з переломних моментів окупації, під час “націоналізації” підприємств української юрисдикції 2017-го року. Тоді провідними спікерами на мітингах були саме діячі “профспілок” на чолі з Олегом Акімовим.