На окупованій частині Луганської області триває підготовка до нового навчального року. Росіяни передають дітям “брендоване” канцелярське приладдя і рюкзаки, розробляють тематичні щоденники, впроваджують зміни у педагогічному процесі та позначають освітні установи своєю символікою.

“Трибун” з’ясували, як відбуваються ці процеси, що нового буде для школярів та як окупаційна влада використовує навчальні заклади для своєї пропаганди.

Яке шкільне приладдя роздають дітям в окупації

Російська політична партія “Єдина Росія” на окупованій частині Луганщини організувала акцію “Збери дитину до школи”. Її мета – забезпечити дітей, які потребують допомоги, рюкзаки та канцелярським приладдям.

Вручення дітям шкільного приладдя у Брянці, Лисичанську та інших населених пунктах не обійшлося без російської атрибутики – прапорів Росії та “Єдиної Росії”.

Крім цього, деякі видані предмети мають специфічний дизайн. Наприклад, на одному з рюкзаків можна побачити символ “Z”, який росіяни асоціюють з так званою “спеціальною військовою операцією” проти України.

Благодійна акція триває й у Луганську. У ній беруть участь окупаційні владні структури, а також, серед інших, кілька відділів російського міністерства внутрішніх справ на окупованій частині області. 

Шкільні набори окупанти видали й “учням Брянківської гімназії, де працюють кадетські класи”. Запровадження окупаційними адміністраціями кадетських класів – один з кроків мілітаризації молоді. Діти, які навчаються у них, носять російську військову форму. 

Окупаційна влада Луганщини цього року оголосила про випуск унікальних “патріотичних” щоденників, понад 100 тисяч екземплярів. На сторінках щоденника – символи та тексти гімнів Росії і луганської “республіки”, інформація про російські проєкти та суспільно-політичні рухи дітей і молоді і QR-коди, щоб приєднатися до них, карта луганської “республіки”, “історична” довідка про “республіку”.

Що вивчатимуть діти в окупації у новому навчальному році

Школи на окупованій частині Луганщини – осередок російської пропаганди. На уроках дітям розповідають, що Україна – ворог, а Росія – це порятунок, захист і визволення.

Так, наприклад, з 1 вересня 2024 року школярам будуть більше розповідати про героїв Росії та учасників так званої “спеціальної військової операції”. Вже є підготовлений перелік “Наши герои”, який складається з трьох розділів: “дореволюційний період”, “радянський період” і “сучасна Росія”. 

Один окупаційний ресурс зазначає, що у розділі “сучасна Росія” йтиметься про російських військовослужбовців, серед яких Арсен Павлов (Моторола), Ольга Качура, Владимир Жога, Дар’я Дугіна, дочка ідеолога “руського міра” Алєксандра Дугіна.

У новому навчальному році триватиме викладання історії луганської “республіки” “з найдавніших часів і до наших днів”. Діти вивчатимуть параграфи “Луганський край у складі Української РСР (1921-1941 рр.)”, “Ворошиловградська область у період Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.)”, “Розвиток Луганського краю в 1945-1991 рр.”, “Луганська область у складі України (1991-2014 рр.)”, “Луганська народна республіка – новий етап у розвитку краю”, “Державний переворот в Україні (листопад 2013 р. – лютий 2014 р.)”, “Суспільно-політична ситуація на Луганщині навесні 2014 р.”, тощо.

Цього року в усіх школах на окупованій частині Луганщині російська влада впроваджує програму “Луганский характер”. Так званий “міністр освіти” луганської “республіки” говорить, що “вона спрямована на розвиток соціально-активної позиції молоді на прикладі луганських учених, патріотів, спортсменів і трудівників, які прославили наш край”.

Як по-новому виглядатимуть освітні установи в окупації

З нового навчального року всі школи, дитячі садочки, технікуми та вузи на окупованій частині Луганщини повинні мати тематичні зони з російською символікою, інформацією про російські молодіжні рухи, тощо. Обов”язкова наявність в установах російського прапору.

Окупаційна влада показала, як тепер виглядатиме шкільний простір у Станиці Луганській. По школі розвішані інформаційні стенди з російською і “республіканською” символікою, інформацією про російські молодіжні рухи. Також в освітньому закладі створили дошку пошани “героїв” так званої “спеціальної військової операції” та встановили кілька “парт героїв”.

У Кіндрашівській школі подібних стендів не менше. Додаються тематичні зони, мурали, банери, присвячені російській мові, вченим, історії. Також в навчальному закладі є “патріотичні куточки”, присвяченв “великій вітчизняній війні” 1941-1945 років і радянській війні в Афганістані у 1979-1989.

Отже, російська пропаганда на окупованих територіях лише набирає обертів. Окупаційна влада впроваджує нові методи впливу, зокрема, на школярів. Зміни у навчальному процесі запроваджуються для зросійщення українських дітей.